Sposób udokumentowania przedstawionych informacji
Omawiając gromadzenie dokumentacji kandydata na pracownika nie sposób nie wspomnieć, że pracodawca może żądać od niego, oprócz wypełnienia stosowanego kwestionariusza, dostarczenia CV oraz listu motywacyjnego, także potwierdzenia przedstawionych w nich informacji stosownymi dokumentami.
Przepisy wymagają, aby kandydat dostarczył pracodawcy dokument (§ 11 rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej). Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią (art. 773 K.c. w zw. z art. 300 K.p.). Może to być zapisana kartka papieru, wiadomość sms, mms lub e-mail. Treść dokumentu może przybierać dowolną postać i zostać utrwalona na dowolnym nośniku, najważniejsze żeby można ją było odtworzyć. Wydruk dostarczonego w postaci elektronicznej dokumentu nie wymaga podpisania (por. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 czerwca 2018 r., sygn. akt KIO 886/18 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 18 maja 2017 r., sygn. akt V ACa 484/16).
Przedłożona przez kandydata lub pracownika kserokopia może nie wystarczyć. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi (por. uzasadnienie wyroku z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt III Ca 842/17): "(...) Zwykła odbitka ksero (to jest odbitka niepotwierdzona, niestanowiąca dokumentu) nie może zastąpić dokumentu, na którego bazie powstała. (...)". W praktyce powoduje to, że kandydat na pracownika ma prawo dostarczyć kopię dokumentu, pod warunkiem jednak, że będzie ona poświadczona za zgodność z jego oryginałem. Zastrzec przy tym należy, że pracodawca może w niektórych przypadkach honorować także pismo niespełniające wymogów, jeżeli ma taką wolę i nie spowoduje to nieprzestrzegania przepisów.
Gdy pracodawca zdecyduje się prowadzić dokumentację w postaci papierowej, do akt osobowych wpina odpisy lub kopie dokumentów przedłożonych przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie, poświadczone przez niego lub osobę upoważnioną za zgodność z przedłożonym dokumentem.
Uwaga! Nie można żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie przedstawienia informacji, które nie są niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji, tak samo też nie można bez żadnej refleksji gromadzić w dokumentacji pracowniczej wszystkiego, co dostarczy kandydat. Pracodawca ma bowiem obowiązek przetwarzać tylko te dane, których posiadanie jest na omawianym etapie konieczne i dopuszczone przez prawo.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|