Dopuszczalność podpisania umowy zobowiązującej do zawarcia umowy oznaczonej
Instytucja tzw. umowy zobowiązującej została pominięta w Kodeksie pracy, ale możliwość jej zawarcia należy wywieść z treści art. 300 K.p., który w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy odsyła do przepisów Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Przepisy, które regulują cechy takiego stosunku, spełniają powyższy warunek, a w związku z tym nie ma żadnych przeszkód, aby umowa przedwstępna mogła być stosowana pomiędzy przyszłym pracodawcą a przyszłym pracownikiem.
W umowie zobowiązującej (tzw. przedwstępnej) strony mogą określić datę, do której ma być zawarta umowa przyrzeczona. W razie jej braku, powinno to nastąpić w odpowiednim czasie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej, a gdy obydwie strony są uprawnione i każda z nich wyznaczy inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.
Ważne: Gdyby w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej żadna ze stron nie wyznaczyła terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia. |
Oznacza to, że najkorzystniej będzie sprecyzować termin, o którym mowa, aby uniknąć związanych z tym wątpliwości. Zwrócił na to uwagę Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 6 lutego 2014 r. (sygn. akt I ACa 1145/13).
Umowa przedwstępna powinna także zawierać istotne postanowienia przyrzeczonej umowy o pracę (tej właściwej, która ma obowiązywać w przyszłości), a zatem należy w niej wskazać co najmniej:
- rodzaj umowy,
- stanowisko pracy,
- wynagrodzenie pracownika (art. 389 § 1 K.c. w zw. z art. 29 § 1 K.p. i wyrok SA w Szczecinie z 31 lipca 2014 r., sygn. akt. III APa 4/14, OSASz 2015/2/148-172).
Uchylanie się przez jedną ze stron od zawarcia umowy o pracę po umowie przedwstępnej, daje prawo drugiej stronie do żądania naprawienia szkody jaką poniosła przez to, że liczyła na taką umowę (jest to tzw. słabszy skutek umowy przedwstępnej). Skutek mocniejszy natomiast polega na możliwości dochodzenia na drodze sądowej zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 K.c.). Wybór między tymi roszczeniami należy do osoby dążącej do realizacji umowy przyrzeczonej.
Pod pojęciem uchylania się od zawarcia umowy przyrzeczonej należy rozumieć sytuację, gdy osoba zobowiązana dopuszcza się świadomie działania lub zaniechania zmierzającego do bezpodstawnego niezawarcia umowy przyrzeczonej, albo przynajmniej godzi się z takim skutkiem.
W ramach uprawnienia do odszkodowania, strona może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniosła, przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Odszkodowanie to obejmuje straty wynikłe z niedojścia do skutku umowy między stronami, na które składają się koszty zawarcia umowy czy wydatki związane z własnym świadczeniem, wyłączone są natomiast nieuzyskane korzyści.
Uwaga! Konieczność udowodnienia wysokości poniesionej szkody oraz jej związek przyczynowy z uchyleniem się drugiej strony od zawarcia umowy przyrzeczonej spoczywa na stronie żądającej zapłaty odszkodowania (art. 6 K.c.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|