Dyskryminacja przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia
Generalnie wynagrodzenie może być podczas rekrutacji negocjowane, ważne aby nie naruszało ono przepisów o wynagrodzeniu minimalnym. Poza powyższym, ustalona z kandydatem wysokość wynagrodzenia, jak wynika z obecnie obowiązującego orzecznictwa, może być zależna od wielu czynników, w tym zewnętrznych (pochodzących spoza zakładu pracy, na które pracodawca nie ma wpływu).
Co do zasady osoby, które zajmują w tym samym zakładzie pracy równorzędne stanowiska albo wykonują pracę jednakową lub jednakowej wartości, powinny być tak samo wynagradzane (art. 183c K.p.). Pracami o jednakowej wartości są te, których realizacja wymaga porównywalnych kwalifikacji zawodowych, podobnego doświadczenia, odpowiedzialności i wysiłku. Różnicowanie wynagrodzeń wbrew temu wymogowi jest nierównym traktowaniem.
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 27 października 1993 r., sygn. akt C-127/92, ECR 1993/9-10/1-5535), oceniając dopuszczalność zróżnicowania wynagrodzeń należy uwzględniać czynniki niezwiązane bezpośrednio z wykonywanymi obowiązkami i stanowiskiem. Mogą to być okoliczności wynikające z otoczenia zewnętrznego takie, jak stopa bezrobocia, koszty utrzymania, siła nabywcza pieniądza, warunki życia, popyt na pracowników danej specjalności. Nie ma bowiem wątpliwości, że na przykład w rejonie, w którym trudniej pozyskać pracownika, pracodawca musi zaproponować wyższe wynagrodzenie, a w związku z tym, istnieje racjonalna podstawa różnego poziomu płacy. Stanowisko to zostało potwierdzone przez orzecznictwo polskich sądów (por. wyrok SN z 6 marca 2003 r., sygn. akt I PK 171/02, OSNP 2004/15/258).
Pracodawca ma prawo w niejednakowy sposób wynagradzać swoich pracowników, nawet jeżeli zajmują oni takie same stanowisko, bowiem nie jest ono wyłącznym kryterium różnicującym wysokość zarobków. Jak zauważył Sąd Najwyższy wyroku z 7 marca 2012 r. (sygn. akt II PK 161/11, OSNP 2013/3-4/33): "Prace tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych do ich wykonywania na tych samych stanowiskach pracy funkcjonujących u danego pracodawcy mogą różnić się co do ilości i jakości, a wówczas nie są pracami jednakowymi w rozumieniu art. 183c § 1 K.p.".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|