Przerwa w prowadzeniu firmy a ulga na start
W marcu 2019 r. zawiesiłem prowadzenie działalności gospodarczej (na podstawie wpisu do CEIDG). W styczniu 2020 r. całkowicie ją zlikwidowałem. Od kwietnia 2024 r. zamierzam rozpocząć prowadzenie innej działalności gospodarczej. Czy będę mógł skorzystać z ulgi na start?
TAK. Jeżeli osoba fizyczna podejmuje prowadzenie kolejnej działalności gospodarczej i chce skorzystać z ulgi na start, to przerwa w prowadzeniu poprzedniej i obecnej działalności gospodarczej musi wynosić co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych. Jeśli poprzednia działalność zakończyła się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to okres przerwy należy liczyć od pierwszego dnia kolejnego miesiąca (przykład).
Przedsiębiorca korzystający z ulgi na start zgłasza się w organie rentowym do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40 X X.
Przykład
Pan Marian zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej od 10 marca 2019 r. Z kolei w styczniu 2020 r. całkowicie ją zlikwidował, składając w tym celu stosowne dokumenty w CEIDG. W jego przypadku okres 60 miesięcy kalendarzowych upłynie 31 marca 2024 r. (licząc od 1 kwietnia 2019 r.). Jeśli pan Marian rozpocznie prowadzenie kolejnej firmy przykładowo od 1 kwietnia 2024 r., będzie miał prawo do skorzystania z 6-miesięcznej ulgi na start, o ile oczywiście będzie spełniał drugi z warunków wymaganych dla możliwości skorzystania z tej ulgi. Gdyby pan Marian nie zawiesił prowadzonej działalności gospodarczej, tylko ją zlikwidował w styczniu 2020 r., wówczas okres 60 miesięcy kalendarzowych należałoby liczyć od 1 lutego 2020 r. do 31 stycznia 2025 r. Aby mógł skorzystać z ulgi na start, kolejną działalność gospodarczą powinien rozpocząć nie wcześniej niż 1 lutego 2025 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|