Przechowywanie orzeczeń lekarskich
Zgodnie z przepisami art. 229 § 7 K.p., do obowiązków pracodawcy należy przechowywanie orzeczeń wydanych na podstawie profilaktycznych badań lekarskich. Szczegółowe zasady przechowywania powyższych orzeczeń zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369 z późn. zm.). Zgodnie z jego § 2 i 3, pracodawca jest zobowiązany prowadzić oddzielne dla każdego pracownika akta osobowe. Składają się one z pięciu części, natomiast orzeczenia lekarskie, o których mowa powyżej pracodawca przechowuje w trzech z nich. I tak:
a) w części A - przechowuje się dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane po przeprowadzonych badaniach wstępnych, okresowych i kontrolnych (art. 221 § 1 pkt 1, § 11 i 12 K.p.) stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku),
b) w części B - przechowuje się dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami wstępnymi - art. 229 § 1 pkt 2 K.p., okresowymi i kontrolnymi - art. 229 § 2 i 5 K.p.),
c) w części C - przechowuje się dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia (w tym m.in. orzeczenia lekarskie wydane w związku z przeprowadzonymi badaniami okresowymi - art. 229 § 5 pkt 5 K.p. po rozwiązaniu stosunku pracy).
Przykład |
Podczas kontroli inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zarzucił pracownikowi działu kadr, że ten przechowuje orzeczenia lekarskie wydane po przeprowadzonych badaniach profilaktycznych w odrębnym segregatorze, a nie w aktach osobowych poszczególnych pracowników. Pracownik argumentował to tym, że mając wszystkie orzeczenia w jednym miejscu łatwiej mu jest kontrolować ich aktualność.
Pracownik postąpił nieprawidłowo. Przepisy prawa pracy obligują pracodawcę do założenia i bieżącego prowadzenia akt osobowych. Niedopuszczalne jest zatem przechowywanie orzeczeń w innym miejscu niż w indywidualnych aktach osobowych pracownika.
Przechowywanie orzeczeń, o których mowa powyżej, jest dla pracodawcy o tyle istotne, że stanowią one dowód zatrudnienia zdolnego do pracy (pod kątem zdrowotnym) pracownika lub też dowód uzasadniający odsunięcie pracownika niezdolnego do pracy z przyczyn zdrowotnych, od wykonywania określonych obowiązków służbowych, czy nawet rozwiązania z nim stosunku pracy. Przede wszystkim jednak potwierdzają spełnienie ustawowego obowiązku polegającego na zapewnieniu pracownikowi profilaktycznej opieki lekarskiej, którego zlekceważenie może skutkować pociągnięciem pracodawcy do odpowiedzialności. Należy bowiem przypomnieć, że w przypadku braku aktualnego orzeczenia lekarskiego potwierdzającego dopuszczenie pracownika do pracy przez uprawnionego lekarza, zgodnie z art. 283 § 1 K.p., pracodawca popełnia wykroczenie, za które przewidziana jest kara grzywny w wysokości od 1.000 zł do nawet 30.000 zł.
Czy pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych pracownika orzeczenie psychologiczne związane z badaniem zdolności pracownika do np. kierowania wózkiem widłowym? Co w sytuacji, gdy termin ważności takiego orzeczenia jest krótszy niż termin ważności orzeczenia lekarskiego? Czy w takiej sytuacji można przyjąć, że data ważności na orzeczeniu lekarskim jest dla pracodawcy wiążąca także w zakresie badań psychologicznych?
Dla pracodawcy wiążące jest jedynie orzeczenie lekarza medycyny pracy wydane w ramach badań profilaktycznych, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku pracy, w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania. Tym samym pracodawca nie ma nie tylko obowiązku, ale też podstaw do przechowywania orzeczenia psychologicznego. Dla pracodawcy nie ma również znaczenia okres ważności orzeczenia psychologicznego, bowiem istotne dla niego jest jedynie orzeczenie wydane przez lekarza medycyny pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|