Świadczenie Mama 4+ na wniosek
Od niedawna mam przyznaną emeryturę w związku z ukończeniem 60 lat. Jej wysokość nie przekracza jednak 600 zł. Urodziłam i wychowałam 6 dzieci. W zasadzie rodzinę utrzymywał mój mąż. Do pracy poszłam dopiero wówczas, gdy ostatnie z dzieci się usamodzielniło. Słyszałam, że mogę ubiegać się o emeryturę Mama 4+. Czy wystarczy, że złożę wniosek w tej sprawie?
Zasadniczo do wdrożenia postępowania wystarczy złożyć wniosek, jednak dla celów uzyskania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, zwanego świadczeniem Mama 4+, Czytelniczka będzie musiała złożyć dodatkowe dokumenty.
Świadczenie to może być przyznane m.in. matce, która (tak jak Czytelniczka) urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, o ile spełnia wszystkie warunki określone w art. 3 ustawy Mama 4+, tj.:
- nie została pozbawiona przez sąd władzy rodzicielskiej lub sąd nie ograniczył jej władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,
- nie zaprzestała długotrwale wychowywania dzieci,
- nie jest tymczasowo aresztowana i nie odbywa kary pozbawienia wolności,
- jest obywatelem RP i zamieszkiwała na terenie Polski przez co najmniej 10 lat oraz będzie zamieszkiwała na terytorium Polski w trakcie pobierania świadczenia,
- ukończyła 60 lat,
- nie ma prawa do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury oraz
- nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Ponieważ, jak wynika z pytania, Czytelniczka pobiera emeryturę w wysokości niższej od najniższej emerytury, która obecnie wynosi 1.780,96 zł, świadczenie to może być jej przyznane w kwocie stanowiącej dopełnienie do wysokości najniższej emerytury.
Ustalenie prawa do świadczenia Mama 4+ następuje na wniosek osoby zainteresowanej, który powinien zawierać dane określone w art. 4 ust. 3 ustawy Mama 4+, tj.:
- dane osoby, która ubiega się o świadczenie,
- żądanie wnioskodawcy ze wskazaniem świadczenia, o jakie się ubiega,
- wskazanie sposobu wypłaty świadczenia z podaniem danych niezbędnych do jego wypłaty,
- podpis wnioskodawcy lub jego przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.
Najlepiej w tym celu skorzystać z formularza ERSU.
Do wniosku należy dołączyć akty urodzenia dzieci, informację o numerach PESEL dzieci, a także oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia. Oświadczenie to powinno potwierdzać okoliczności wymienione w art. 4 ust. 5 ustawy Mama 4+. W tym przypadku warto skorzystać z gotowego formularza ERU (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty...).
Wypełniony wniosek ERSU wraz z załączonym do niego oświadczeniem ERU oraz innymi wymaganymi dokumentami najlepiej jest dostarczyć do ZUS jak najszybciej. Ewentualne prawo do świadczenia w przypadku Czytelniczki powstanie bowiem od pierwszego dnia miesiąca, w którym ZUS wyda decyzję w tej sprawie (art. 7 ust. 3 ustawy Mama 4+).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|