O dodatek pielęgnacyjny trzeba wnioskować
Niespełna rok temu, gdy ukończyłem 65 lat nabyłem prawo do emerytury powszechnej. Wcześniej pobierałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po przejściu na emeryturę zacząłem czuć się coraz gorzej. Wykryto u mnie poważną chorobę, która wyniszcza mój organizm. Obecnie nie jestem już w stanie wykonywać najprostszych czynności, a tym samym potrzebuję pomocy innych osób. Dowiedziałem się, że w takim przypadku ZUS może do mojej emerytury przyznać dodatek pielęgnacyjny. Czy rzeczywiście istnieje taka możliwość?
TAK. Osoba uprawniona do emerytury lub renty może wraz z należnym świadczeniem otrzymywać dodatek pielęgnacyjny, jeżeli:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
- ukończyła 75 lat.
Kwestię tę reguluje art. 75 ustawy emerytalnej, która jednocześnie określa wysokość tego dodatku, z zastrzeżeniem, iż podlega ona podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja. Obecnie, tj. od 1 marca 2024 r., dodatek ten wypłacany jest w wysokości 330,07 zł miesięcznie.
Czytelnik nie osiągnął jeszcze 75 lat. Zatem ze względu na swój wiek może uzyskać prawo do interesującego go świadczenia wyłącznie na swój wniosek, z uwagi na stan zdrowia. Z tym że, jeśli zainteresowany trafi do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, dodatek pielęgnacyjny nie będzie mu przysługiwał, chyba że będzie przebywał poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
Wniosek o dodatek pielęgnacyjny najlepiej jest złożyć na opracowanym przez ZUS druku EDP, załączając do niego zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, np. na druku OL-9, nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku. Przy czym nie trzeba załączać tego zaświadczenia, jeśli lekarz prowadzący leczenie przekaże druk OL-9 do ZUS za pośrednictwem swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Należy jednak o tym wspomnieć we wniosku o dodatek pielęgnacyjny (patrz: Przykładowo wypełniony fragment druku EDP). Formularze EDP i OL-9 dostępne są w dziale Zasiłki i świadczenia w Programie DRUKI Gofin.
Jeśli Czytelnik będzie chciał złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny elektronicznie na PUE ZUS, może to zrobić wykorzystując formularz wniosku ogólnego (POG).
Oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także ustalenia trwałości lub przewidywanego okresu tych niezdolności dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik lub - w drugiej instancji - komisja lekarska ZUS, na zasadach przewidzianych w art. 12-14 ustawy emerytalnej oraz rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711 ze zm.).
Warto dodać, iż w przypadku, gdyby wcześniej Czytelnik nabył prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, przyznawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, po ustaleniu prawa do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS, zasiłek ten nie będzie już przysługiwał. Kwoty zasiłku pielęgnacyjnego wypłaconego za okres, za który przyznano dodatek pielęgnacyjny, podlegają potrąceniu ze świadczeń emerytalno-rentowych na zasadach określonych w art. 139-141 ustawy emerytalnej. Dlatego też:
- we wniosku o dodatek pielęgnacyjny należy wspomnieć o złożeniu wniosku o zasiłek pielęgnacyjny lub pobieraniu tego świadczenia,
- o przyznaniu dodatku pielęgnacyjnego trzeba niezwłocznie powiadomić organ, wypłacający zasiłek pielęgnacyjny.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|