Dodatki związane z niepełnosprawnością
Prawo do emerytury nabyłam po osiągnięciu 55 lat. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu powodującym niezdolność do samodzielnej egzystencji. Okoliczność ta i inne powodują, że przebywam w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Tym samym z mojej emerytury są dokonywane potrącenia z tytułu pobytu w ZOL (70% emerytury). Czy w takiej sytuacji przysługują mi jakieś dodatki do emerytury, w tym przykładowo 500+?
Jednym ze świadczeń wypłacanych osobie uprawnionej do emerytury lub renty jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on, gdy emeryt lub rencista został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończył 75 lat. Przy czym ustawodawca zastrzegł, iż mimo spełnienia powyższej przesłanki dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, chyba że świadczeniobiorca przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu. Taką dyspozycję zawiera art. 75 ust. 1, ust. 4 ustawy emerytalnej (patrz ramka). Z przywołanego przepisu wynika, że do dodatku pielęgnacyjnego uprawnia przebywanie poza zakładem opiekuńczo-leczniczym lub zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym przez minimum 15 dni w miesiącu i to choćby z przerwami.
Fakt przebywania osoby uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, skutkuje utratą uprawnienia do tego świadczenia.
Z wyroku WSA w Krakowie z dnia 24 marca 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 1736/21 |
W przypadku natomiast świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, potocznie zwanym 500+ dla niepełnosprawnych, zostało uregulowane, że przysługuje ono osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona stosownym orzeczeniem. Ustawodawca zastrzegł ponadto, że przysługuje ono osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem:
- renty rodzinnej przyznanej w okolicznościach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej,
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- dodatku energetycznego, osłonowego, świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w ochotniczej straży pożarnej, dodatku węglowego, dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła, elektrycznego, świadczenia wspierającego oraz innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów,
przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza konkretnej miesięcznej kwoty wskazanej w art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Omawiane świadczenie jest należne osobie uprawnionej w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota świadczenia uzupełniającego i pobieranych świadczeń, tzw. podstawowych, nie może przekroczyć ustalonego limitu, który podlega podwyższeniu w terminach i na zasadach określonych przepisami ustawy emerytalnej, a więc w ramach corocznej waloryzacji. Ta graniczna miesięczna kwota z dniem 1 marca 2024 r. wynosi 2.419,33 zł.
Ustalenie prawa do wskazanych świadczeń następuje na wniosek (zazwyczaj) osoby uprawnionej składany odpowiednio do organu wypłacającego świadczenie emerytalno-rentowe.
Jeśli więc Czytelniczka spełnia wymienione podstawowe kryteria do omawianych świadczeń, to powinna wystąpić do ZUS o ich przyznanie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.EmeryturyiRenty.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|