Urlop wypoczynkowy w dodatkowym zatrudnieniu
Pracownikowi pozostającemu w dwóch lub więcej stosunkach pracy ustala się urlop w każdym z tych stosunków osobno. Przy czym do okresu zatrudnienia, od którego zależą zarówno prawo do urlopu, jak i jego wymiar, wlicza się także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia, w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy (art. 1541 § 2 K.p.).
Ważne: Ustalając uprawnienia urlopowe w dodatkowym zatrudnieniu, pracownikowi należy zaliczyć okres pracy w zatrudnieniu dotychczasowym, liczony od jego rozpoczęcia do dnia poprzedzającego podjęcie dodatkowego zatrudnienia. |
Fakt, iż pierwszy stosunek pracy nadal trwa, pozostaje bez znaczenia. Wyjaśniamy też, że ustalając wymiar urlopu, do stażu pracy należy zaliczyć ukończone okresy nauki w wymiarze określonym w art. 155 § 1 K.p. (zostało to omówione w pkt. 5 niniejszego dodatku).
Przykład |
Pracownik uprawniony w zakładzie A do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni (posiada wyższe wykształcenie i 3 lata stażu pracy w tym zakładzie) podjął w marcu 2024 r. dodatkowe zatrudnienie na 1/2 etatu w zakładzie B. Staż urlopowy w dodatkowym zatrudnieniu wynosi 11 lat, zaliczeniu podlega bowiem zarówno okres nauki, jak i pracy w pierwszym zatrudnieniu, przypadający przed nawiązaniem stosunku pracy z pracodawcą B.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|