Rozdrobnienie urlopu
W myśl art. 152 K.p., pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Powyższe prowadzi do wniosku, że zasadą jest udzielanie jednorazowo pełnego urlopu. Normę tę potwierdza jego cel, którym w świetle ogółu przepisów urlopowych jest wypoczynek i regeneracja sił psychofizycznych pracownika. Nie sprzyja temu rozdrobnienie uprawnienia, tym niemniej ustawodawca dopuścił jego podział na mniejsze części. Zobowiązał jednak strony do zapewnienia co najmniej 1 raz w roku 14-dniowego wypoczynku urlopowego.
Ważne: Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 K.p.). |
"Cały wypoczynek, łącznie z dniami, na które pracownikowi udzielono urlopu, powinien wynieść co najmniej 14 kolejnych dni. Do okresu tego wlicza się bowiem, poza dniami urlopu, także dni wolne od pracy, a zatem niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przypadku pracownika pracującego od poniedziałku do piątku warunek określony w art. 162 K.p. zostanie więc spełniony, gdy pracownikowi zostanie udzielony urlop na 10 dni jego pracy, dodając bowiem 4 dni wolne od pracy przypadające w weekendy uzyskamy w sumie wymagane 14 dni kalendarzowe wypoczynku." (por. Katarzyna Pietruszyńska, PiZS 2013/8/42). Do wskazanych w przepisie 14 dni zalicza się zarówno dni urlopu, jak i bezpośrednio do niego przylegające lub występujące w trakcie dni wolne, co oznacza, że dyspozycja powołanej normy może być wypełniona także przy udziale mniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego.
Urlop może być podzielony tylko wtedy, gdy z wnioskiem w tej sprawie wystąpi pracownik. Wniosek może zostać złożony w dowolnej formie przed rozpoczęciem urlopu, jednak dla celów dowodowych wskazana jest forma pisemna. Wniosek nie wymaga uzasadnienia i zasadniczo nie jest wiążący dla pracodawcy.
Od zasady, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, czyli udzielony w pełnym przysługującym wymiarze, istnieje szereg odstępstw, z których najistotniejsze dotyczą urlopu w pierwszym roku zatrudnienia pracownika. Obowiązujący sposób nabywania prawa do tego pierwszego urlopu pozwala na jego rozdrobnienie, w zależności od momentu podjęcia pierwszego zatrudnienia w roku kalendarzowym, nawet na kilkanaście ułamkowych części.
Wnioski o podział urlopu są zwykle składane na etapie planowania urlopów, np. przez wskazanie propozycji ich wykorzystania. Pracodawca może też wprowadzić zasadę wyraźnego, pisemnego wnioskowania o podział urlopu.
Przykład |
Długoletnia pracownica uprawniona do urlopu w wymiarze 26 dni wystąpiła z wnioskiem o zaplanowanie 10 dni urlopu w lipcu i 10 dni urlopu we wrześniu 2024 r. Soboty są u pracodawcy dniami wolnymi od pracy, wynikającymi z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.
Urlop może zostać zaplanowany zgodnie z wnioskiem pracownicy. Wraz z "przylegającymi" do niego weekendami gwarantuje skorzystanie z wypoczynku obejmującego co najmniej 14 dni kalendarzowych i to nawet dwukrotnie.
Uwaga! Zgodnie ze stanowiskiem GIP, które zostało udostępnione naszemu Wydawnictwu 2 sierpnia 2021 r.: "(...) wykroczenie z art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy stanowi nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu. Podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w literaturze prawniczej i akceptowanym przez Państwową Inspekcję Pracy nadmierne rozdrobnienie urlopu udzielanego na wniosek pracownika nie stanowi wykroczenia przeciwko jego prawom, jest jednak sprzeczne z treścią art. 162 Kodeksu pracy, który wprost wskazuje, iż co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Podsumowując, nieudzielenie pracownikowi co najmniej jednej części wypoczynku obejmującej co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|