Przerwanie urlopu wypoczynkowego
Przesłanki powodujące przerwanie z mocy prawa już rozpoczętego urlopu wypoczynkowego zostały enumeratywnie wymienione w art. 166 K.p. Część urlopu niewykorzystaną z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- odbywania ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy, pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, albo pełnienia służby w aktywnej rezerwie, przez czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego
pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.
Podane przyczyny powodujące przerwanie udzielonego i wykorzystywanego już urlopu stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że urlop nie ulega przerwaniu z mocy prawa w innych okolicznościach. Należy podkreślić, że urlop wypoczynkowy przerywa każda, nawet 1-dniowa niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby lub z powodu odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Nie przerywają natomiast urlopu okoliczności uzasadniające udzielenie zwolnienia od pracy na podstawie przepisów powołanego wcześniej rozporządzenia o usprawiedliwianiu nieobecności, jak np. pogrzeb członka rodziny, ślub pracownika czy urodzenie się dziecka pracownika. W takich przypadkach pracownik ma bowiem prawo do zwolnienia od pracy - jeżeli ma w tym czasie świadczyć pracę. Jeśli nie musi świadczyć pracy (bo korzysta z urlopu), nie ma potrzeby udzielania okolicznościowego zwolnienia od pracy.
Skutkiem przerwania urlopu jest obowiązek pracodawcy udzielenia niewykorzystanego urlopu w innym terminie. Nie następuje zatem automatyczne przesunięcie i wydłużenie urlopu o dni niewykorzystane. Termin urlopu trzeba ponownie zaplanować albo uzgodnić.
Przykład |
Pracownikowi korzystającemu przez cały kwiecień 2024 r. z zaległego urlopu wypoczynkowego, 19 kwietnia 2024 r. umarł ojciec. Pracownik zamierzał na dni związane z załatwianiem formalności i pogrzebem wziąć 2 dni tzw. urlopu okolicznościowego.
Okoliczności te nie stanowią jednak przesłanek do przerwania urlopu wypoczynkowego. Urlop okolicznościowy udzielany jest na dni kiedy pracownik powinien świadczyć pracę (są to dni zwolnienia od pracy), a nie na dni kiedy pracownik pracy nie świadczy, korzystając przykładowo z urlopu. W świetle tego faktu urlop wypoczynkowy nie uległ przerwaniu.
Przykład |
Pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym od 15 do 26 kwietnia 2024 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu i na okres od 18 kwietnia do 2 maja 2024 r. otrzymała zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Urlop uległ przerwaniu i w konsekwencji pracownica z planowanych 10 dni wykorzystała tylko 3 dni.
Pracodawca udzieli niewykorzystanej części urlopu w terminie uzgodnionym z pracownicą. W żadnym razie nie następuje automatyczne przesunięcie i wydłużenie urlopu o dni niewykorzystane, bezpośrednio po ustaniu przyczyny jego przerwania. Strony mogą jednak tak postanowić.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|