Odwołanie z urlopu wypoczynkowego
Dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego uregulowano w art. 167 § 1 K.p. Odwołanie z urlopu jest możliwe przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek:
- gdy zachodzą okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (np. awaria, choroba osoby zastępującej pracownika, kontrola zewnętrzna dotycząca stanowiska pracownika korzystającego z urlopu),
- obecność pracownika w zakładzie pracy w tym czasie jest niezbędna.
Pracodawca nie musi informować pracownika o przyczynie podjęcia decyzji o odwołaniu go z urlopu. Oświadczenie woli pracodawcy w tej sprawie wiąże pracownika tak, jak każde inne polecenie służbowe. Pracownik jest obowiązany stawić się w pracy, o ile jest to możliwe, w wymaganym przez pracodawcę terminie. Odwołanie z urlopu powinno być dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownik miał możliwość terminowego wywiązania się z niego. Niewykonanie polecenia może zostać uznane przez pracodawcę za naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego. W takim przypadku, w zależności od stopnia winy, pracownikowi grozi odpowiedzialność porządkowa z art. 108 K.p., a niekiedy nawet rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 K.p.
Ważne: Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu (art. 167 § 2 K.p.). |
Zwrot kosztów obejmuje wydatki bezpośrednie, takie jak koszt zorganizowanego wypoczynku i dojazdu. Obowiązek ten nie dotyczy kosztów, które takiego charakteru nie mają, a tylko pośrednio związane są z korzystaniem przez pracownika z urlopu (np. zakup odzieży, sprzętu sportowego). Koszty podlegające rekompensacie powinny być przez pracownika udokumentowane.
Dodajmy, że spory o odszkodowanie w związku z odwołaniem z urlopu należą do właściwości sądów pracy, a roszczenia w tym zakresie ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne.
Przepisy prawa pracy nie wymagają dla odwołania pracownika z urlopu żadnej szczególnej formy. Dopuszczalne jest więc wezwanie pracownika do powrotu za pomocą każdego środka łączności, np. telefonicznie albo elektronicznie. Warto jednak dodać, że pracownik nie posiada, co do zasady, prawnego obowiązku pozostawiania kontaktu na czas urlopu.
Uwaga! Dla celów dowodowych związanych z ewentualnym sporem co do obowiązków pracownika (powrót do pracy) lub pracodawcy (udzielenie niewykorzystanej części urlopu, zwrot kosztów) wskazana jest forma pisemna. Ponadto odwołanie z urlopu nie oznacza konieczności jego zakończenia. W zależności od okoliczności urlop, stosownie do uzgodnień, może być kontynuowany i wydłużony o okres pracy. Nie następuje to jednak automatycznie.
Przykład |
Z powodu nieprzewidzianych potrzeb pracodawcy, pracownik został odwołany z urlopu wypoczynkowego. Teraz domaga się udzielenia urlopu w pełnym wymiarze, pomimo iż część wykorzystał.
Żądanie pracownika jest nieuzasadnione. W razie odwołania z urlopu wypoczynkowego tylko niewykorzystanej części urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca trzeciego kwartału następnego roku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|