Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim
Stosownie do art. 163 § 3 K.p., obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie na wniosek pracownicy przysługującego jej za dany rok urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336): "Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.".
Reguła ta dotyczy również okresu po wykorzystaniu urlopu na warunkach macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz ojcowskiego.
Do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim nie stosuje się przepisów art. 1552 K.p. o urlopie proporcjonalnym po okresie niewykonywania pracy. Urlop macierzyński nie jest bowiem jednym z okresów wymienionych w tym przepisie, skutkujących obniżeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Przykład |
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony, posiadająca 10-letni staż urlopowy, po urlopie rodzicielskim, który skończy się w lipcu 2024 r. zamierza wykorzystać 10 dni zaległego oraz cały bieżący urlop wypoczynkowy, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Pracodawca będzie związany wnioskiem pracownicy zarówno w odniesieniu do terminu, jak i wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|