Podmioty zobowiązane do wypłacania świadczenia urlopowego
Pracodawcy niebędący jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami budżetowymi, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mają prawo wyboru formy w jakiej będą zaspakajali socjalne potrzeby załogi. Ta grupa pracodawców może:
- utworzyć Fundusz albo
- wypłacać raz w roku świadczenie urlopowe (art. 3 ust. 3 ustawy o Funduszu).
Uwaga! Pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający mniej niż 50, ale co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, są zobligowani do utworzenia Funduszu, jeśli z takim wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Pracodawca objęty układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego zawiera w regulaminie wynagradzania. W przypadku gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wymagają uzgodnienia z pracownikiem reprezentującym interesy załogi.
Pracodawca nieobjęty układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania, informację o nietworzeniu Funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego w sposób u niego przyjęty (np. wywieszając na tablicy ogłoszeń lub zapoznając z jej treścią obiegiem).
Jeżeli zostanie podjęta decyzja o wypłacaniu świadczenia urlopowego, to przysługuje ono jeden raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Do tego okresu zalicza się również dni wolne przypadające w trakcie ww. urlopu.
Przykład |
W zakładzie pracy wypłacane jest świadczenie urlopowe, o którym mowa w ustawie o Funduszu. Pracownik zatrudniony w normach podstawowych od poniedziałku do piątku, korzystał z urlopu wypoczynkowego od 29 kwietnia do 10 maja 2024 r. Pomimo, iż wykorzystał tylko 8 dni urlopu, łączna liczba dni w okresie tego urlopu osiągnęła wymagany wymiar co najmniej 14 dni. Pracownik nabył prawo do świadczenia urlopowego.
Świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika. Jest ono należne bez względu na sytuację materialną i rodzinną uprawnionego. Pracownik nie ma obowiązku przedkładania jakichkolwiek zaświadczeń o dochodach, aby je otrzymać. Nie musi też składać w tej sprawie wniosku. Świadczenie przysługuje z mocy prawa, a jedynym warunkiem jest odpowiednio długi okres urlopu wypoczynkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|