Zatrudnianie młodocianych - Dodatek nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (606) z dnia 10.06.2024
Kryteria zatrudniania osób poniżej 15. roku życia
Zatrudnianie pracownicze osoby, która nie ukończyła 15 lat jest zabronione (art. 190 § 2 K.p.). Od tego zakazu są przewidziane dwa wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy opisanego w rozdziale III. pkt 2 niniejszego opracowania, młodocianego, który nie ukończył ośmioletniej szkoły podstawowej, w związku z czym może zostać zatrudniony na warunkach ustalonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Drugi może być stosowany wobec młodocianego, który ukończył ośmioletnią szkołą podstawową. Może być on zatrudniony na zasadach określonych dla młodocianych:
- w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat (art. 191 § 21 K.p.),
- w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, jeśli nie znajduje się w sytuacji z poprzedniego myślnika, jego przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny wyraził zgodę na zatrudnienie, a poradnia psychologiczna - pedagogiczna wystawiła pozytywną opinię (art. 191 § 22 i § 24 K.p.).
Poza zatrudnieniem na warunkach dla młodocianych, dziecko do 16. roku życia może wykonywać pracę lub inne zajęcia zarobkowe na podstawie art. 3045 K.p. Przepis ten ogranicza możliwości jego zastosowania wyłącznie przez podmioty prowadzące działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Wymaga również uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy. O zezwolenie musi wystąpić podmiot zatrudniający, dołączając do wniosku:
- pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
- opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej i orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych,
- opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych, jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu.
W doktrynie nie ma jednolitego stanowiska, czy art. 3045 § 1 K.p. stanowi/nie stanowi wyjątku od zakazu nawiązywania stosunku pracy z osobą niemającą 15 lat. Przepis ten jest umiejscowiony w Kodeksie pracy, lecz większość ekspertów przyjmuje, że jest on podstawą zawarcia wyłącznie stosunku cywilnoprawnego (patrz rozdział IX. dodatku). Ten pogląd znajduje uzasadnienie w:
- wykluczeniu zatrudniania osób małoletnich na podstawie stosunku pracy w innych przypadkach niż przewidziane dla pracowników młodocianych w dziale IX Kodeksu pracy (przywoływany w dodatku art. 22 § 3 K.p.),
- ulokowaniu art. 3045 K.p. poza kodeksowymi działami: II o stosunku pracy oraz IX o zatrudnianiu młodocianych (por. Komentarz Walczaka, kom. do art. 3045).
Są też zwolennicy interpretacji, według której osoby w wieku od 13. do 16. roku życia mogą zawrzeć umowę o pracę w sytuacji nieprzewidzianej w dziale IX Kodeksu pracy albo umowę cywilnoprawną na warunkach ustalonych w art. 3045 K.p. Nie pozwala natomiast zatrudniać dzieci przed 13. rokiem życia, lecz zawierać umowy na ich udział w określonych aktywnościach, której stroną będzie przedstawiciel ustawowy lub opiekun dziecka (Kodeks pracy. Komentarz. red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk, C.H. Beck 2023, kom. do art. 3045).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|