Zatrudnianie młodocianych - Dodatek nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (606) z dnia 10.06.2024
Umowa o pracę przy wykonywaniu prac lekkich
Umowa o pracę przy wykonywaniu prac lekkich (dalej umowa o prace lekkie) może zostać zawarta na okres próbny, na czas określony i nieokreślony. W tym przypadku pracodawca ma bowiem prawo wyboru rodzaju umowy spośród przewidzianych w art. 25 § 1 K.p. Nie jest związany zasadą zatrudnienia bezterminowego obowiązującą przy umowie o przygotowanie zawodowe ani wymogami z art. 195 K.p. co do treści umowy.
Umowę o prace lekkie przygotowuje się tak samo, jak "zwykłą" umowę o pracę, czyli zgodnie z art. 29 § 1-2 K.p. Powinna być sporządzona na piśmie, a w razie niezachowania tej formy pracodawca musi potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, jej rodzaju i warunków przed dopuszczeniem młodocianego do pracy. W postanowieniach umowy mają być określone jej strony, rodzaj, data zawarcia, adres siedziby pracodawcy (gdy jest osobą fizyczną - adres zamieszkania) oraz warunki pracy i płacy, w tym:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) dzień rozpoczęcia pracy,
6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
- czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
- okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony, gdy umowa próbna nie przekracza 1 miesiąca lub 2 miesięcy (art. 25 § 22 K.p.), a także postanowienie o wydłużeniu na maksymalnie 1 miesiąc umowy zawartej na 1 miesiąc albo na 2 miesiące (art. 25 § 23 K.p.),
7) w przypadku umowy o pracę na czas określony - czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.
Umowa w celu wykonywania przez młodocianego prac o charakterze sezonowym lub dorywczym powinna wyraźnie to wskazywać. Tego rodzaju prace wyłączają bowiem wobec umów terminowych tzw. limity 3/33 i skutki ich nieprzestrzegania, określone w art. 251 K.p. Jeśli przedmiot umowy o prace lekkie nie mieści się na liście wyjątków od tych limitów, wówczas przekroczenie 33 miesięcy zatrudnienia terminowego lub zawarcie czwartej umowy na czas określony będzie równoznaczne z zatrudnieniem bezterminowym.
Przed zawarciem umowy o prace lekkie pracodawca jest zobligowany uzyskać od młodocianego dwa dokumenty, których nie wymaga od pełnoletniego kandydata do pracy. Pierwszym jest oświadczenie o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy (art. 2002 § 4 zd. 2 K.p.). Drugi natomiast to świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża zdrowiu młodocianego (art. 191 § 1 pkt 2 K.p.).
Umowę o prace lekkie podpisuje pracodawca i młodociany.
Przykład |
Załóżmy, że pracodawca z poprzedniego przykładu zatrudni młodocianą (urodzoną 2 maja 2007 r.) na czas wakacji do wykonywania prac lekkich na 1/2 etatu. Jej umowa o pracę będzie przedstawiała się następująco:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|