Przepracowanie jednego dnia w miesiącu a wynagrodzenie
Jeden z naszych pracowników zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin, którego obowiązują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy, był niezdolny do pracy od 1 do 30 maja 2024 r. W dniu 31 maja br. świadczył pracę. Pracownikowi przysługuje tylko minimalne wynagrodzenie za pracę (wynoszące do 30 czerwca 2024 r. 4.242 zł). Stosując § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu z obliczeń wynikało, że pracownikowi za dzień przepracowany nie przysługiwało wynagrodzenie. Czy należało mu zapłacić za jeden dzień pracy w maju br.? Jeżeli tak, to jak należało ustalić to wynagrodzenie?
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownikowi przysługiwało wynagrodzenie za jeden dzień przepracowany w maju 2024 r., ustalone na podstawie stawki godzinowej z tego miesiąca i liczby godzin przepracowanych przez pracownika.
Sposób obliczania stałego wynagrodzenia miesięcznego przy absencji chorobowej przez część miesiąca określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań (...). Jak przewiduje § 11 powołanego rozporządzenia, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p. (chorobowe), należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której przysługuje mu zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Stosując wskazaną regulację w miesiącu, w którym występuje 31 dni, z których pracownik przez 30 jest chory, a jeden dzień przepracuje, może okazać się, że w tym miesiącu pracownik nie nabędzie w ogóle prawa do wynagrodzenia, gdyż z wyliczeń wychodzi 0. Pozostaje to jednak w sprzeczności z zasadą, że za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (art. 80 K.p.).
W kwestii tej wypowiedział się Główny Inspektorat Pracy w stanowisku w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za jeden dzień wykonywania pracy (znak: GPP-87-4560-64/09/PE/RP). Stwierdził w nim, że w sytuacji przepracowania przez pracownika jednego dnia w miesiącu liczącym 31 dni i choroby przez pozostałe 30 dni tego miesiąca, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas przepracowany. W celu ustalenia wynagrodzenia za ten dzień należy podzielić stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu (wymiar nominalny), a następnie otrzymaną stawkę za jedną godzinę pracy pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w tym miesiącu (tu: dniu) - przykład.
Przykład
Przyjmujemy dane przedstawione w pytaniu i dodatkowo zakładamy, że wynagrodzenia za dany miesiąc są w zakładzie wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Ustalenie wynagrodzenia za przepracowany dzień 31 maja 2024 r.:
Ponadto za czas choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Elektroniczna dokumentacja księgowa dla przedsiębiorców płacących PIT - obowiązkowa od 2026 r.
- Opublikowano rozporządzenie w sprawie zwolnienia z obowiązku wysyłki za 2025 r. JPK_SR_PD
- Projekt stanowiska w sprawie klasyfikacji obciążeń publicznoprawnych oraz identyfikacji tych, które są związane z obrotem
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|