Wysokość wynagrodzenia w razie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego
Zatrudniony na pełny etat pracownik do 27 czerwca 2024 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, a w dniu 28 czerwca br. wrócił do pracy. Po powrocie do pracy otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego do kwoty 5.000 zł. Jest to jedyny składnik wynagrodzenia, jaki otrzymuje. Czy wynagrodzenie za 28 czerwca br. należało obliczyć dzieląc stałe miesięczne wynagrodzenie przez 30 i mnożąc przez liczbę dni korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, a następnie odejmując od pełnego miesięcznego wynagrodzenia? Czy może stałe wynagrodzenie należało podzielić przez nominalny wymiar czasu pracy obowiązujący w czerwcu br., następnie pomnożyć przez liczbę godzin nieświadczenia pracy z powodu choroby i odjąć uzyskaną kwotę od pełnego wynagrodzenia miesięcznego?
Wynagrodzenie za pracę określone w stałej stawce miesięcznej w razie nieprzepracowania całego miesiąca, w związku z wystąpieniem absencji w trakcie tego miesiąca, ustala się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).
Jak stanowi § 11 ust. 1 powołanego rozporządzenia, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p. (wynagrodzenie chorobowe), należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Wymieniony przepis stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jak przewiduje art. 21 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), ilekroć w przepisach o ubezpieczeniu społecznym, o ubezpieczeniu zdrowotnym, o emeryturach i rentach, a także w przepisach, które uzależniają uprawnienia od dochodu rodziny, jest mowa o zasiłku chorobowym, należy przez to rozumieć również świadczenie rehabilitacyjne.
Wobec tego w omawianym przypadku przy obliczaniu wynagrodzenia za część miesiąca trzeba zastosować przepis § 11 wymienionego rozporządzenia, gdyż okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy traktować jak okres pobierania zasiłku chorobowego (przykład).
Przykład
Pełnoetatowy pracownik po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do 27 czerwca 2024 r., w dniu 28 czerwca br. powrócił do pracy. Pracodawca podwyższył mu wynagrodzenie za pracę do kwoty 5.000 zł. W czerwcu br. pracownik przepracował tylko jeden dzień, a za 27 dni przysługiwało mu świadczenie rehabilitacyjne. Wynagrodzenie za przepracowanie jednego dnia w czerwcu br. należało obliczyć zgodnie z § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia (...):
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|