Zmniejszenie wynagrodzenia za okres choroby i urlopu bezpłatnego
Pracownik zatrudniony na pełny etat otrzymuje wyłącznie stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie minimalnej. Wynagrodzenie jest wypłacane 10. dnia następnego miesiąca. Świadczy on pracę w podstawowej organizacji od poniedziałku do piątku po 8 godzin. W dniach 3 i 4 czerwca 2024 r. korzystał z urlopu bezpłatnego, a od 27 do 30 czerwca br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Jak należy ustalić jego wynagrodzenie za pracę za czerwiec br.?
Wynagrodzenie pracownika otrzymującego wyłącznie stałe miesięczne składniki w przypadku przepracowania części miesiąca oblicza się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (...). I tak, przepis § 11 powołanego rozporządzenia stosuje się w przypadku choroby pracownika (innej nieobecności zasiłkowej) przez część miesiąca. Przewiduje on, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stałej stawce miesięcznej, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p., tj. chorobowe (lub zasiłek), należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Natomiast w razie wystąpienia w miesiącu innych nieobecności niż choroba, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, stosuje się § 12 powołanego rozporządzenia. Stanowi on, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, należy:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepis § 12 rozporządzenia stosuje się także w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca.
W podanej sytuacji stałe miesięczne wynagrodzenie pracownika za czerwiec 2024 r. wymaga obniżenia o 4 dni choroby i 2 dni urlopu bezpłatnego.
Przykład
Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i świadczy pracę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Przysługuje mu tylko stałe miesięczne wynagrodzenie minimalne w kwocie 4.242 zł (obowiązujące do 30 czerwca 2024 r. również w przypadku wypłaty do 10 lipca br.). W dniach 3 i 4 czerwca 2024 r. pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego, a od 27 do 30 czerwca br. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Ustalenie wynagrodzenia pracownika za pracę za czerwiec 2024 r.:
Za czas choroby pracownikowi przysługuje również wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|