Sporządzanie dokumentów rozliczeniowych
Składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika pracodawca oblicza, rozlicza (również te finansowane przez pracownika) i w całości przekazuje co miesiąc do ZUS wraz ze składkami finansowanymi z własnych środków. Analogicznie jest ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak obliczona przez pracodawcę składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika jest wyższa od wyliczonej mu zaliczki na podatek dochodowy, obniża się ją do wysokości zaliczki i w tej obniżonej wysokości wpłaca do ZUS (patrz pkt 3 dodatku).
Za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym trwa stosunek pracy, pracodawca musi też sporządzać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za pracownika. Wykazuje w nich składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne naliczone od wszystkich wypłat w gotówce i wartości świadczeń w naturze dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika w danym miesiącu kalendarzowym, bez względu na okres, którego te wypłaty dotyczą.
Składki na przedmiotowe ubezpieczenia nalicza się w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA "Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach", w tzw. raporcie składkowym. Raport ten sporządza się za każdy miesiąc, niezależnie od tego, czy pracownik faktycznie uzyskał przychód lub postawiono mu go do jego dyspozycji, czy nie otrzymał żadnej wypłaty bądź świadczenia niepieniężnego podlegającego oskładkowaniu.
Jeżeli podczas zatrudniania pracownika występują przerwy w opłacaniu składek, np. z powodu choroby lub udzielonego mu urlopu bezpłatnego, to pracodawca wykazuje je w imiennym raporcie ZUS RSA "Imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek" (tzw. raporcie świadczeniowym). W druku tym wykazuje się również świadczenia chorobowe wypłacane pracownikowi, ale dotyczy to wyłącznie pracodawców uprawnionych do wypłaty tych świadczeń.
Raporty miesięczne sporządzone za pracownika (a w przypadku, gdy pracodawcą jest osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność - również za siebie) dołącza się do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i jako komplet dokumentów rozliczeniowych przekazuje do ZUS. Dokumenty rozliczeniowe sporządzone za dany miesiąc pracodawca przekazuje w terminie do: 5. dnia następnego miesiąca - jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, 15. dnia następnego miesiąca - pracodawcy posiadający osobowość prawną lub 20. dnia następnego miesiąca - pozostali płatnicy składek. W tym samym terminie pracodawca powinien też opłacić należne składki ubezpieczeniowe do ZUS.
Oprócz comiesięcznego rozliczania składek ubezpieczeniowych do ZUS, pracodawca ma też obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o naliczonych składkach do ZUS, ewentualnych przerwach w ich opłacaniu oraz wypłaconych świadczeniach. Powinien ją przekazać zatrudnionemu w terminie do 28 lutego następnego roku za rok poprzedni w podziale na poszczególne miesiące. Pracownik ma też prawo zawnioskować u pracodawcy o wydanie miesięcznej informacji o naliczonych składkach. Wówczas pracodawca nie może mu odmówić jej wystawienia. Osoba zatrudniona nie może jednak jej żądać częściej niż raz na miesiąc za miesiąc poprzedni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|