Ubezpieczenie w ZUS zleceniobiorcy prowadzącego własną firmę
Chcemy złożyć propozycję wykonywania jako kierowca umowy zlecenia osobie, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. Czy w takiej sytuacji będzie ona podlegała w ZUS obowiązkowym ubezpieczeniom z umowy zlecenia i w związku z tym powinniśmy oskładkować jej wynagrodzenie uzyskane z tej umowy?
Zarówno wykonywanie odpłatnej umowy zlecenia, jak i prowadzenie działalności gospodarczej jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń w ZUS. O ile jednak ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe z każdego tego tytułu, to objęcie ubezpieczeniami społecznymi zależy od wysokości przychodu uzyskiwanego ze zlecenia i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne obowiązującej z racji prowadzonej działalności. Bywa też, że dana osoba musi podlegać tym ubezpieczeniom z obu tych tytułów jednocześnie.
Jeżeli osoba, o której mowa w pytaniu, jako przedsiębiorca korzysta z ulgi na start, to z tytułu prowadzonej firmy podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wtedy zawarta przez nią umowa zlecenia będzie stanowiła odrębny i jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorcę, który z tytułu prowadzonej przez siebie firmy korzysta z ulgi na start, zleceniodawca ma obowiązek zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a następnie od wypłacanego mu wynagrodzenia ze zlecenia powinien naliczać składki na te ubezpieczenia.
Jeśli natomiast dana osoba wykonuje umowę zlecenia i jednocześnie prowadzi własną firmę, z której - jako dla przedsiębiorcy - właściwą podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest:
- 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia (od lipca do grudnia 2024 r. - 1.290 zł) lub
- podstawa ustalona w oparciu o firmowy dochód uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym (tzw. mały ZUS),
to ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe z obu tytułów - zarówno z umowy zlecenia, jak i z tytułu prowadzonej działalności (art. 9 ust. 2a ustawy systemowej).
Od wynagrodzenia uzyskiwanego ze zlecenia taka osoba powinna mieć naliczane zarówno składki społeczne, jak i składkę zdrowotną oraz składki te powinna też opłacać za siebie jako przedsiębiorca. Dopiero gdy podstawa wymiaru składek społecznych z tytułu prowadzenia działalności lub wykonywania umowy zlecenia, z zachowaniem zasady kolejności powstawania tytułów, osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia (od lipca do grudnia 2024 r. - 4.300 zł), wówczas kolejny tytuł nie będzie powodował tego obowiązku.
Z kolei gdy daną osobę obowiązuje - jako przedsiębiorcę - najniższa podstawa wymiaru składek społecznych w wysokości 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2024 r. - 4.694,40 zł), a ze zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe jest niższa od tej podstawy, wtedy powinna ona podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu tej działalności. Ze zlecenia obowiązkowe będzie dla niej wówczas tylko ubezpieczenie zdrowotne. Zmiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - z racji prowadzonej firmy na umowę zlecenia - byłaby możliwa, tylko gdyby wynagrodzenie takiej osoby ze zlecenia było co najmniej równe ww. 60% prognozowanemu wynagrodzeniu miesięcznemu.
Należy pamiętać, że aby można jednak było traktować umowę zlecenia jako odrębny tytuł do ubezpieczeń, przychód uzyskiwany z takiej umowy musiałby być opodatkowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|