Świadczenie po zmarłej pracownicy dla wdowca z dwojgiem małoletnich dzieci
Pracownica zginęła w wypadku samochodowym, osierocając dwoje nieletnich dzieci (7 lat i 12 lat). Ich ojciec (mąż pracownicy), również zatrudniony w mojej firmie, ma dopiero 35 lat. Czy mimo tak młodego wieku jemu również przysługuje renta rodzinna?
TAK. Wdowiec ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:
- w chwili śmierci żony osiągnął wiek 50 lat lub był niezdolny do pracy albo
- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłej żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat, lub jeśli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowiec, który osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci żony, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jej śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy emerytalnej, a więc wskazanych wcześniej m.in. dzieci, które wychowuje.
Kwestie te wynikają z art. 70 ustawy emerytalnej.
Nie ma wątpliwości co do tego, że owdowiały pracownik, o którym mowa w pytaniu, spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej po zmarłej żonie.
Przy czym jemu i dwojgu dzieci będzie przysługiwała jedna renta rodzinna, w wysokości 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłej pracownicy i będzie ona podlegała podziałowi na równe części między wszystkich trzech uprawnionych do tej renty.
Warto jednak podkreślić, iż z uwagi na osiągane przychody renta należna pracownikowi może ulec zmniejszeniu albo prawo do niej może zostać zawieszone. Do renty rodzinnej stosuje się bowiem ogólne zasady dotyczące tzw. zawieszalności świadczeń, które szczegółowo regulują art. 104-105 ustawy emerytalnej.
W świetle przywołanych przepisów wysokość renty rodzinnej, przysługującej więcej niż jednej osobie, ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy osoba uprawniona do części renty osiąga przychód w kwocie wyższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, nie wyższej jednak niż 130% tej kwoty miesięcznie. Zmniejszenie renty następuje poprzez zmniejszenie części renty przysługującej osobie osiągającej przychód o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o tzw. kwotę maksymalnego zmniejszenia, pomnożoną przez proporcję części renty rodzinnej przed dokonaniem zmniejszenia i pełnej renty rodzinnej.
Natomiast przychód osiągany przez jedną z osób uprawnionych do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej kwotę równą 130% przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, powoduje zawieszenie prawa do części renty rodzinnej dla tej osoby.
Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku wysokości części renty przysługujących pozostałym członkom rodziny nie ulegają zmianie.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|