Renta rodzinna dla członków rodziny zmarłej pracownicy
Jedna z moich pracownic, która we wrześniu 2024 r. skończyłaby 50 lat, zmarła nagle na niewydolność oddechową pod koniec sierpnia 2024 r. Czy jej mężowi - zatrudnionemu na etacie i synowi - studentowi urodzonemu w 2002 r., przysługuje prawo do renty rodzinnej? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Z pytania wynika, że syn zmarłej pracownicy spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej - jako jej dziecko, które ukończyło 16 lat, ale ma mniej niż 25 lat. Kontynuuje bowiem naukę w szkole wyższej. Renta ta będzie mu przysługiwała na podstawie art. 68 ustawy emerytalnej, do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż:
- do osiągnięcia 25 lat życia albo
- do zakończenia ostatniego roku studiów - w razie gdy osiągnie 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej,
lub też bez względu na wiek, jeżeli stał/stanie się całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolny do pracy przed ukończeniem odpowiednio: 16. roku życia lub nauki w szkole, ale nie później niż do ukończenia 25 lat.
Z uwagi na brak informacji na temat wieku męża zmarłej pracownicy, jego ewentualnej niezdolności do pracy albo niezdolności do pracy jego syna, trudno jednoznacznie określić uprawnienia tego wdowca do renty rodzinnej. Można jedynie wskazać, iż będzie on miał prawo do tej renty, jeżeli w chwili śmierci żony:
- osiągnął wiek 50 lat lub
- był niezdolny do pracy,
albo sprawuje pieczę nad dzieckiem co najmniej całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.
W razie gdyby nie spełniał tych warunków, będzie mógł uzyskać prawo do renty rodzinnej na ogólnych zasadach - po osiągnięciu wieku 50 lat lub powstaniu niezdolności do pracy, o ile okoliczności te wystąpią nie później niż w ciągu 5 lat np. od śmierci żony (art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej).
Jako pracująca osoba raczej nie będzie jednak mógł liczyć na prawo do okresowej renty rodzinnej, o której mowa w art. 70 ust. 4 i ust. 5 ustawy emerytalnej. Ta bowiem przewidziana jest dla współmałżonków niemających niezbędnych źródeł utrzymania.
Jeśli chodzi o wysokość renty rodzinnej, to będzie ona uzależniona od:
- ustalonej kwoty świadczenia, które przysługiwałoby zmarłej pracownicy oraz
- ostatecznej liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej.
Dla jednej osoby uprawnionej wynosi ona 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast dla dwóch osób uprawnionych jest ona nieco wyższa, gdyż stanowi 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, ale podlega podziałowi na równe części między uprawnionych. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje bowiem jedna łączna renta rodzinna (przykład).
Przykład
Załóżmy, że wysokość świadczenia, które przysługiwałoby zmarłej pracownicy, zostanie ustalona w kwocie 5.200 zł. Jeśli do renty rodzinnej będzie uprawniony:
|
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|