Renta na dzieci, gdy zmarła matka spełniała określone warunki
Zamierzam ubiegać się o rentę rodzinną na dzieci po zmarłej matce. Słyszałem, że wymagane jest, aby miała ona 5 lat przepracowanych w ciągu ostatnich 10 lat. Czy do tego 5-letniego okresu wliczają się również okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego?
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny, w tym m.in. spełniającym określone warunki dzieciom osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.
Stanowi o tym art. 65 ustawy emerytalnej, który jednocześnie zastrzega, iż przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy, co może mieć znaczenie, jeśli zmarła matka nie spełniała jeszcze warunków do uzyskania prawa do emerytury i ZUS będzie badał jej uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jednym z warunków uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy jest posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego (patrz ramka), wynoszącego - w zależności od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - łącznie odpowiednio co najmniej rok, 2, 3 lub 4 lata albo 5 lat. Przy czym ten ostatni, wymagany od ubezpieczonych, których niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, 5-letni okres składkowy i nieskładkowy powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy, chyba że ubezpieczony:
- udowodnił okres składkowy, o którym mowa w art. 6 ustawy emerytalnej, wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz
- jest całkowicie niezdolny do pracy.
Mowa o tym w art. 58 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 z uwzględnieniem art. 5 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Wspomniany w pytaniu okres pobierania zasiłku macierzyńskiego został zaliczony przez ustawodawcę do katalogu okresów składkowych (art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy emerytalnej). Dla celów ustalenia prawa do renty rodzinnej dla dzieci zmarłej zostanie zatem doliczony, bez ograniczenia przewidzianego dla okresów nieskładkowych, do:
- 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, przypadającego w ostatnim 10-leciu przed jej śmiercią, albo
- co najmniej 25-letniego okresu składkowego z całego okresu jej ubezpieczenia.
Do okresów:
Przy czym przy ustalaniu prawa do emerytury i renty oraz obliczaniu ich wysokości okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|