Wynagrodzenie pracownika z niepełnosprawnością objętego obniżonymi normami czasu pracy
Stosowanie niższych norm czasu pracy, tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo nie może spowodować obniżenia wysokości wynagrodzenia ustalonego w stałej miesięcznej wysokości, a w przypadku określenia go w stawce godzinowej, musi być ona podwyższona w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do obniżonych norm. W ten sposób ustawodawca wymusza na pracodawcach respektowanie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, gwarantując, że fakt umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności nie będzie podstawą niższego wynagradzania tego podwładnego względem osób pełnosprawnych, wykonujących identyczną pracę.
Ustawodawca przewidział dwa przypadki uzasadniające odstępstwo od przedstawionych wyżej ochronnych przepisów o czasie pracy. Przede wszystkim omawianych norm prawnych nie stosuje się do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu, a także, gdy na wniosek niepełnosprawnego lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami lub w razie jego braku lekarz opiekujący się niepełnosprawnym wyrazi na to zgodę. W praktyce oznacza to, że jeśli taka jest wola niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym lub znacznym i pozwala na to jego stan zdrowia, może on pracować 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu, w tym również w ramach systemów równoważnych, w porze nocnej i w nadgodzinach. Jeśli niepełnosprawny wykonywał wcześniej zadania w ramach obniżonych norm czasu pracy, taka zmiana nie może jednak negatywnie wpłynąć na zasady ustalania jego wynagrodzenia szczególnie, jeśli zostało ono określone w stawce godzinowej.
Przykład |
W 2023 r. jeden z magazynierów przedstawił pracodawcy zaświadczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w związku z czym obniżono obowiązujące go normy czasu pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jako że pracownik był wynagradzany stawką godzinową w kwocie 28 zł, pracodawca podwyższył ją do 32 zł, aby obniżenie norm czasu pracy nie skutkowało niższymi miesięcznymi dochodami. Stawka ta była następnie podwyższana proporcjonalnie do wzrostu płac pozostałych magazynierów.
W 2024 r. pracownik postanowił podnieść swoje miesięczne dochody, więc przedstawił pracodawcy orzeczenie, w którym lekarz wyraził zgodę na wykonywanie pracy w ramach pełnych norm, również w nadgodzinach i porze nocnej. Fakt, iż od kwietnia 2024 r. pracownik wykonuje zadania przez 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu, a czasem również w nadgodzinach, nie daje podstaw dla obniżenia ustalonej stawki godzinowej wynagrodzenia. Oznacza to, że wykonując zadania na równi z pozostałymi magazynierami, pracownik niepełnosprawny będzie zarabiał o 1/8 więcej.
Wniosek ten potwierdził Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy w stanowisku z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie wykładni przepisów ustawy o rehabilitacji (znak GNP-306-023-102-1/14), będącym odpowiedzią na zapytanie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Na łamach tego pisma GIP wyjaśnił, że analiza przepisów o czasie pracy i wynagradzaniu pracowników niepełnosprawnych prowadzi do wniosku, że intencją ustawodawcy było niedopuszczenie do sytuacji, w której objęcie tych osób szczególną ochroną w zakresie czasu pracy prowadziłoby do ich pokrzywdzenia w zakresie wynagrodzenia. Celem omawianych przepisów jest dostosowanie norm czasu pracy do psychofizycznych możliwości osób niepełnosprawnych poprzez ich sztywne ukształtowanie lub nawet skrócenie, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokości wynagrodzenia. W efekcie przepis art. 18 ustawy o rehabilitacji znajduje zastosowanie wyłącznie w sytuacji przejścia z norm powszechnie obowiązujących na normy szczególne przewidziane w art. 15 ustawy o rehabilitacji, gdy wskutek redukcji czasu pracy dochodziłoby do obniżenia wynagrodzenia pracownika. Tym samym GIP wykluczył możliwość zastosowania tego przepisu w przypadku przejścia z norm szczególnych na ogólne w celu obniżenia stawki godzinowej wynagrodzenia pracownika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.02.2025 (poniedziałek)
20.02.2025 (czwartek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|