Dyscyplinarka z powodu utraty uprawnień lub popełnienia przestępstwa
Zawiniona utrata uprawnień
Jednym z najczęstszych powodów dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę jest ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków. Nie jest to jednak jedyna przesłanka pozwalająca na dokonanie dyscyplinarki. Innymi przyczynami rozwiązania umowy w tym trybie może być zawiniona przez pracownika utrata uprawnień lub popełnienie przez niego przestępstwa. Przesłanka zawinionej utraty uprawnień nie dotyczy ogółu zatrudnionych - odnosi się tylko do takich pracowników, którzy są zatrudnieni przy pracach (na stanowiskach) wymagających określonych uprawnień. Chodzi przy tym o uprawnienia, które są wymagane do zatrudnienia na danym stanowisku lub w danym zawodzie zgodnie z przepisami odrębnymi.
Utrata uprawnień wymaganych przez odrębne przepisy może wynikać wyłącznie z wyroku sądu albo decyzji innego, uprawnionego organu. Pracodawca nie może zastąpić decyzji tego organu swoją własną, subiektywną oceną faktu zawinionej utraty uprawnień ani analizą stopnia zawinienia pracownika, co nie ma w tym przypadku znaczenia.
Popełnienie przestępstwa
Popełnienie przestępstwa w czasie trwania stosunku pracy jest następną przesłanką zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym. Pracodawca może w takim przypadku zastosować dyscyplinarkę, o ile popełnienie przestępstwa przez pracownika uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na danym stanowisku (art. 52 § 1 pkt 2 K.p.). Ponadto przestępstwo musi być oczywiste lub stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Należy podkreślić, że oczywistość popełnienia przez pracownika przestępstwa musi być (jeżeli nie wydano jeszcze wyroku w sprawie) poza wszelką wątpliwością.
Do przestępstwa może dojść zarówno w trakcie wykonywania pracy, jak i w okresie jej nieświadczenia (por. wyrok SN z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. akt II PK 109/04). Jednak jak uznał SN w wyroku z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 158/14, popełnienie przestępstwa przez pracownika w czasie dla niego wolnym może być uznane za podstawę do dyscyplinarki tylko wtedy, gdy dojdzie do " (...) kwalifikowanego naruszenia istotnych interesów pracodawcy, które mogły narazić go na powstanie szkody i pod warunkiem objęcia takich zarzutów wskazanymi pracownikowi przyczynami natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy. (...)".
"Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu popełnienia przestępstwa (art. 52 § 1 pkt 2 K.p.) może dotyczyć zachowania pracownika w trakcie wcześniejszej umowy o pracę, o którym pracodawca dowiedział się już w czasie realizowania kolejnej umowy, zawartej bezpośrednio po ustaniu poprzedniego stosunku pracy".
Wyrok SN z dnia 12 listopada 2003 r., sygn. akt I PK 625/02
Wyrok SN z dnia 17 października 2017 r., sygn. akt II PK 278/16
Wyrok SN z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 139/14
Wyrok SN z dnia 26 października 1984 r., sygn. akt I PRN 142/84 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.02.2025 (poniedziałek)
20.02.2025 (czwartek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|