Zwolnienie pracownika w wieku przedemerytalnym
Pracownik pełnoetatowy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Z uwagi na wiek obejmuje go ochrona przedemerytalna. Pracownik ten od dłuższego czasu jest chory i wykorzystał już cały okres zasiłkowy, a także 6 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres. Czy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby, mimo że pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną?
TAK. Generalnie pracownik w wieku przedemerytalnym korzysta ze szczególnej ochrony zatrudnienia. Jak stanowi art. 39 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W okresie takiej ochrony pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Natomiast dopuszczalne jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, ponieważ jest to inny tryb rozwiązania umowy niż wypowiedzenie.
Okresy ochronne w razie absencji chorobowej wskazuje art. 53 § 1 K.p. W przypadku gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej przez 6 miesięcy lub jego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracodawca nie może rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nie upłynął jeszcze okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.
W przedstawionej sprawie pracownik w wieku przedemerytalnym jest długotrwale chory. Wykorzystał już z tego tytułu cały okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego i nadal jest niezdolny do pracy - o czym świadczy przyznanie mu świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres. Tym samym nie obejmuje go ochrona zatrudnienia wynikająca:
- z wieku przedemerytalnego (ponieważ pracodawca nie chce mu wypowiedzieć umowy, a rozwiązać ją w trybie bez wypowiedzenia),
- z chorobowej niezdolności do pracy (ponieważ upłynął już okres ochronny).
W tej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest dopuszczalne. Należy nadmienić, że gdyby w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi nie przysługiwała ochrona przedemerytalna, możliwe byłoby również wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.02.2025 (poniedziałek)
20.02.2025 (czwartek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|