Świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące a rozwiązanie umowy o pracę
Pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 90 dni. Czy po jego zakończeniu będzie można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?
NIE. W przedstawionej sytuacji świadczenie rehabilitacyjne zostało pracownikowi przyznane na 90 dni, które odpowiadają równo 3 miesiącom tego świadczenia. Długość okresu, na który przyznano ww. świadczenie nie pozwala więc na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 K.p., gdyż przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy najwcześniej po upływie pierwszych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego, czyli najwcześniej w 91. dniu tego świadczenia.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w art. 53 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż minimalny łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową. Przy czym rozwiązanie umowy o pracę po upływie podanych okresów jest dopuszczalne, gdy pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby.
Przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. wskazuje, że okresem ochronnym przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia jest okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wynosi zasadniczo 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży - 270 dni. Jeżeli chodzi o 3 pierwsze miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, to obejmują one okres 90 dni (patrz ramka).
Jeśli pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne miesiące, tylko po ich upływie wróci do pracy, pracodawca generalnie nie będzie miał podstaw do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 K.p. pracodawca może bowiem złożyć najwcześniej w 91. dniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika, co potwierdziło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w stanowisku z dnia 5 maja 2022 r. będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa. Resort pracy uznał w nim, że pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego dla celów stosowania art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. odpowiadają 90 dniom.
"(...) okres ochronny pracownika w razie niezdolności do pracy z powodu choroby wynosi trzy miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy oraz przez łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, czyli przez 182 dni oraz przez pierwsze 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, to znaczy przez 272 dni (przy gruźlicy 270 dni i 90 dni, czyli 360 dni), gdy był zatrudniony u niego co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Należy mieć na uwadze, że ochrona trwałości stosunku pracy w ramach drugiego z omawianych okresów ochronnych skorelowana jest z prawem do zasiłku (...)".
Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 5 maja 2022 r. na pytanie naszego Wydawnictwa |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.02.2025 (poniedziałek)
20.02.2025 (czwartek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|