Z powodu porzucenia dziecka przez pracownicę-matkę
W przypadku porzucenia dziecka przez pracownicę w czasie urlopu macierzyńskiego albo przez ubezpieczoną-matkę dziecka w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko albo pracownikowi-innemu członkowi najbliższej rodziny, przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu porzucenia dziecka, nie wcześniej jednak niż po wykorzystaniu przez:
- pracownicę, po porodzie, co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego,
- ubezpieczoną-matkę dziecka, zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 8 tygodni po porodzie (art. 180 § 13 K.p.).
Łączny wymiar urlopu (okresu pobierania zasiłku) nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru.
Przykład |
Pracownica, która 12 grudnia 2015 r. urodziła dziecko i od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim, w dniu 5 stycznia 2016 r. porzuciła dziecko i wyjechała z kraju. Ojciec dziecka, który je wychowuje lub inny członek najbliższej rodziny (np. zatrudniona babcia albo zatrudniony dziadek dziecka), będzie mógł ubiegać się o urlop macierzyński dopiero od 6 lutego 2016 r. (po 8 tyg.).
Urlopu macierzyńskiego w omawianych okolicznościach udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko albo pracownika-innego członka najbliższej rodziny (art. 180 § 16 K.p.).
Jak wynika z § 12 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji, wniosek w powyższej prawie powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika-ojca wychowującego dziecko albo pracownika-innego członka najbliższej rodziny,
- oświadczenie pracownika o dacie porzucenia dziecka przez pracownicę albo ubezpieczoną-matkę dziecka,
- oświadczenie pracownika o okresie urlopu macierzyńskiego albo o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi części urlopu macierzyńskiego, wykorzystanych przed porodem,
- wskazanie daty, od której ma być udzielona część urlopu macierzyńskiego, przypadającej po dniu porzucenia dziecka przez pracownicę, nie wcześniej jednak niż po wykorzystaniu przez nią po porodzie co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego albo przypadającej po dniu porzucenia dziecka przez ubezpieczoną-matkę dziecka, nie wcześniej jednak niż po wykorzystaniu przez nią po porodzie zasiłku za okres odpowiadający co najmniej 8 tygodniom urlopu macierzyńskiego.
Do wniosku dołącza się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci), w razie potrzeby przetłumaczony (patrz str. 9), albo kopie tych dokumentów.
Przykład wniosku o udzielenie części urlopu macierzyńskiego w przypadku porzucenia dziecka przez pracownicę-matkę
Maciej Kowalewski ul. Mała 102/10 61-482 Poznań |
Poznań, 8 stycznia 2016 r. |
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ul. Krapkowicka 200 60-167 Poznań |
|
Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego Proszę o udzielnie mi części urlopu macierzyńskiego na syna Jana Kowalewskiego, urodzonego 12 grudnia 2015 r., w okresie od 6 lutego do 29 kwietnia 2016 r., z powodu porzucenia dziecka przez matkę, Agnieszkę Kowalewską. Oświadczam, że matka porzuciła dziecko w dniu 31 grudnia 2015 r. Oświadczam, że matka dziecka nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem. |
|
Maciej Kowalewski | |
Załączniki: Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka |
Uwaga! W przypadku porzucenia dziecka nie przewidziano terminu na złożenie wniosku, co oznacza, że pracodawca jest związany wnioskiem złożonym bieżąco.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|