Podział urlopu rodzicielskiego
Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
- pierwszej, która w przypadku:
- urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
- sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni (art. 1821c § 4 K.p.).
Przykład |
Pracownica, która urodziła dziecko 12 października 2015 r. oraz jej mąż, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia, od dnia 29 lutego 2016 r. (po wykorzystaniu przez pracownicę 20 tygodni urlopu macierzyńskiego) zamierzają skorzystać jednocześnie z 10 tygodni odpowiednio urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Po tym czasie pozostanie do wykorzystania 12 tygodni tego urlopu (32 tyg. - 10 tyg. x 2), który będą oni mogli wziąć bezpośrednio po poprzedniej części, albo w terminie późniejszym (do końca roku, w którym dziecko ukończy 6 lat), w całości albo w dwóch częściach, z których jedna wyniesie co najmniej 8 tygodni. Ostatnia będzie mogła wynieść 4 tygodnie, na co pozwala wyjątek zawarty w art. 1821c § 4 K.p.
Ważne: Liczbę części urlopu rodzicielskiego (nie więcej niż 4) ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną-matkę dziecka lub ubezpieczonego-ojca dziecka (art. 1821d § 2 K.p.). |
Przykład |
Załóżmy, że pracownica, o której mowa w poprzednim przykładzie, oraz jej małżonek wykorzystają jednocześnie tylko po osiem tygodni odpowiednio urlopu rodzicielskiego oraz zasiłku za okres tego urlopu, czyli łącznie 16 tygodni uprawnienia. Pozostanie do wykorzystania 16 tygodni (32 tyg. - 16 tyg.). Należy uznać, że wykorzystają w sumie dwie z czterech części urlopu rodzicielskiego. Pozostaną im maksimum dwie, w drodze których będą mogli wykorzystać urlop (zasiłek) w przykładowym wymiarze: jedno z nich w dwóch częściach po 8 tygodni, oboje jednocześnie po 8 tygodni, jedno z nich 10 tygodni, a następnie drugie 6 tygodni, itd. Jeżeli jednak nie wyczerpią limitu w dwóch częściach, pozostała część przepadnie.
Uwaga! Pracownik wnioskujący o urlop "z góry" zarówno przed nowelą, jak i obecnie może z niego w przypisanych terminach zrezygnować. Zbliżoną regulację przewiduje nowy art. 1821d § 3 K.p., który dopuszcza rezygnację także z urlopu udzielonego w trybie zwykłym. W tym przypadku rezygnacja może nastąpić w każdym czasie, ale jedynie za zgodą pracodawcy.
Przykład |
Pracownica złożyła wniosek o pełny urlop rodzicielski w zwykłym trybie (pod koniec urlopu macierzyńskiego), jednak okazało się, że z powodu słabej koniunktury korzystniej dla finansów rodziny będzie jeżeli dzieckiem zajmie się jej mąż, który prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą i podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Powyższe będzie możliwe po złożeniu przez pracownicę wniosku w sprawie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego i powrotu do pracy, o ile zostanie on zaakceptowany przez pracodawcę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|