W drodze uzgodnień między rodzicami
Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
- pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik-ojciec wychowujący dziecko albo
- przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony-ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową (art. 180 § 4 K.p.).
Uwaga! Pracownica nie może zrezygnować z urlopu jeżeli w okresie równym pozostałej części urlopu ojciec wychowujący dziecko nie wykorzysta pozostałej części urlopu albo nie skorzysta z możliwości przerwania działalności w celu sprawowania przez pozostały okres opieki nad dzieckiem z prawem do zasiłku macierzyńskiego (w przypadku, gdy nie jest on pracownikiem i nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, lecz jest ubezpieczony z innego tytułu).
Przykład |
Pracownica, która urodziła dziecko 15 listopada 2015 r. i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim, zamierza wrócić do aktywności zawodowej najszybciej jak to możliwe. Ojciec dziecka, będący z nią w nieformalnym związku, jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. Może on skorzystać z prawa do części urlopu macierzyńskiego począwszy od 21 lutego 2016 r., tj. po upływie 14 tygodni (98 dni) korzystania z urlopu przez matkę. Fakt pozostawania rodziców w związku nieformalnym nie wywiera skutków na rozpatrywane prawo.
Przykład |
Pracownica, która urodziła dziecko 10 grudnia 2015 r. i od tego dnia przebywa na urlopie macierzyńskim, wkrótce po świętach Wielkanocnych, tj. od 31 marca 2016 r., zamierza powrócić do pracy. Jej mąż jest zarejestrowany jako osoba bezrobotna.
Pracownica nie będzie mogła podjąć aktywności zawodowej pomimo wykorzystania wymaganej przepisami, minimalnej części urlopu macierzyńskiego (do 31 marca 2016 r. - 16 tygodni) oraz niezależnie od faktu, że ojciec przebywa w domu i mógłby zająć się dzieckiem. Po pierwsze nie zostanie spełniony warunek przerwania działalności zarobkowej przez ojca dziecka, a po drugie, osoba bezrobotna nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a zatem nie nabywa prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Przykład |
Pracownica urodziła dziecko 12 grudnia 2015 r., jednak korzysta z urlopu macierzyńskiego już od 1 grudnia 2015 r. Zamierza ona zrezygnować z części urlopu po 14 tygodniach i przekazać pozostałą część ojcu, który w tym celu od 8 marca 2016 r. zamierza przerwać działalność zarobkową w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, z tytułu której podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Ojciec dziecka będzie mógł zaopiekować się dzieckiem w czasie odpowiadającym okresowi, który pozostanie do końca urlopu macierzyńskiego, ale dopiero po wykorzystaniu przez pracownicę urlopu w wymiarze 14 tygodni liczonych od dnia porodu. W dniu 7 marca 2016 r. upłynie od tego dnia dopiero 12 tygodni i 3 dni, a zatem data 8 marca 2016 r. jest przedwczesna. Będzie mogło to nastąpić dopiero od 19 marca 2016 r.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może również skorzystać z części urlopu macierzyńskiego, gdy matka nie korzystała z takiego urlopu, ale pobierała zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu niż stosunek pracy. Pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po dniu rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego (art. 180 § 5 K.p.)
Przykład |
Żona pracownika podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia, 2 stycznia 2016 r. urodziła dziecko i pobiera z tego tytułu zasiłek macierzyński. Po 14 tygodniach będzie ona mogła zrezygnować z pobierania dalszej jego części na rzecz męża, który począwszy od 9 kwietnia 2016 r. i do wykorzystania pełnego wymiaru, tj. do 20 maja 2016 r., będzie mógł korzystać z urlopu macierzyńskiego.
Pracownica składa pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego w terminie nie krótszym niż 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić ten wniosek (art. 180 § 8 K.p.).
Stosownie do § 6 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji, wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownicy oraz wskazanie terminu powrotu do pracy. Należy do niego dołączyć kopię wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo kopię oświadczenia ubezpieczonego-ojca dziecka o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego.
Przykład wniosku w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu po porodzie
Poznań, 5 stycznia 2016 r. | |
Paulina Kowalska ul. Komornicka 20/1 60-101 Poznań |
|
Hurtownia Materiałów Dekoracyjnych DECO sp. z o.o. ul. Głuchowska10 60-101 Poznań |
|
Wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z części urlopu macierzyńskiego Zgłaszam rezygnację z korzystania z części urlopu macierzyńskiego na syna Kamila Kowalskiego, urodzonego 7 października 2015 r. Jednocześnie zgłaszam zamiar powrotu do pracy od 13 stycznia 2016 r. |
|
Paulina Kowalska | |
Załącznik: Kopia wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu |
Części urlopu macierzyńskiego, po rezygnacji przez pracownicę z dalszej części urlopu po wykorzystaniu po porodzie co najmniej pierwszych 14 tygodni, pracodawca udziela pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko na jego pisemny wniosek. Wniosek należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko (art. 180 § 9 K.p.).
Jak wynika z § 8 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji, wniosek w powyższej sprawie powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika-ojca wychowującego dziecko,
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego,
- oświadczenie pracownika o okresie urlopu macierzyńskiego albo o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi części urlopu macierzyńskiego, wykorzystanych przed porodem,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego.
Do wniosku dołącza się skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów, a ponadto oświadczenie pracownicy o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo oświadczenie ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Ważne: W przypadku konieczności dołączenia do wniosków o urlopy związane z rodzicielstwem zagranicznego aktu urodzenia dziecka, dokument ten powinien być przetłumaczony na język polski. |
Tak wynika z § 25 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji. Przepisu tego nie będzie się stosowało do zagranicznych aktów urodzenia dziecka wydanych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw - stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw.
Uwaga! Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty wymagane rozporządzeniem, ich dołączanie do wniosków nie jest konieczne. W przypadku dołączenia do wniosku kopii wymaganych dokumentów, pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia ich oryginałów w celu potwierdzenia tych kopii za zgodność z oryginałem. Tak wynika z § 26 i 27 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji.
Przykład wniosku pracownika o udzielenie części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego
Joachim Bosak ul. Komornicka 100/1 60-101 Poznań |
Poznań, 2 stycznia 2016 r. |
Zakład Ochrony Mienia PROFIT s.c. ul. Boczna 102 60-104 Poznań |
|
Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego Proszę o udzielnie mi części urlopu macierzyńskiego na syna Adriana Bosaka, urodzonego 11 października 2015 r., w okresie od 17 stycznia do 27 lutego 2016 r. Oświadczam, że matka dziecka, Katarzyna Bosak, nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem. |
|
Joachim Bosak | |
Załączniki:
|
Przykład oświadczenia pracownicy o zamiarze rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego
Katarzyna Bosak ul. Komornicka 100/1 60-101 Poznań |
Poznań, 2 stycznia 2016 r. |
Zakład Ochrony Mienia PROFIT s.c. ul. Boczna 102 60-104 Poznań |
|
Oświadczenie o zamiarze rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego Oświadczam, że po upływie 14 tygodni korzystania po porodzie z urlopu macierzyńskiego na syna Adriana Bosaka, urodzonego 11 października 2015 r., zamierzam zrezygnować z dalszej części tego urlopu. |
|
Katarzyna Bosak |
Części urlopu macierzyńskiego po rezygnacji ubezpieczonej-matki po 14 tygodniach od porodu z dalszego pobierania zasiłku macierzyńskiego pracodawca udziela pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko na jego pisemny wniosek, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Stosownie do § 8 projektu rozporządzenia w sprawie dokumentacji, wniosek o udzielenie pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko pozostałej części urlopu macierzyńskiego, w przypadku rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po wykorzystaniu tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika-ojca wychowującego dziecko,
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka (dzieci), na które ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego,
- oświadczenie pracownika o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi części urlopu macierzyńskiego, wykorzystanych przed porodem,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielona pozostała część urlopu macierzyńskiego.
Do wniosku należy dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów oraz oświadczenie ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Przykład wniosku o udzielenie pracownikowi części urlopu macierzyńskiego po rezygnacji przez ubezpieczoną-matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego po 14 tygodniach od porodu
Jan Masłowski ul. Asnyka 15 60-832 Poznań |
Poznań, 5 stycznia 2016 r. |
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Spółka z o.o. ul. Ogrodowa 2 61-820 Poznań |
|
Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego Proszę o udzielenie mi części urlopu macierzyńskiego na córkę Zofię Masłowską, urodzoną 15 października 2015 r., w okresie od 21 stycznia do 2 marca 2016 r. Oświadczam, że matka dziecka, Kamila Masłowska, nie pobierała zasiłku macierzyńskiego przed porodem. Załączniki:
|
|
Jan Masłowski |
Przykład oświadczenia ubezpieczonej-matki dziecka o zamiarze rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego
Kamila Masłowska ul. Asnyka 15 60-832 Poznań |
Poznań, 5 stycznia 2016 r. |
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Spółka z o.o. ul. Ogrodowa 2 61-820 Poznań |
|
Oświadczenie o zamiarze rezygnacji z części okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego Oświadczam, że po upływie 14 tygodni pobierania po porodzie zasiłku macierzyńskiego na córkę Zofię Masłowską, urodzoną 15 października 2015 r., zamierzam zrezygnować z dalszej części pobierania tego zasiłku. |
|
Kamila Masłowska |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|