W związku z oddaniem dziecka na wychowanie
Jeżeli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni (art. 182 K.p.).
Przykład |
Pracownica 20 października 2015 r. urodziła dziecko, które 4 stycznia 2016 r. oddała do domu małego dziecka. Ponieważ od dnia porodu upłynęło 11 tygodni, od dnia następnego po oddaniu dziecka, czyli od 5 stycznia 2016 r., pracownicy nie przysługuje urlop macierzyński.
Uwaga! Lista podmiotów, którym matka powierza wychowywanie dziecka, tracąc jednocześnie prawo do dalszej części urlopu macierzyńskiego, wkrótce zostanie rozszerzona. Od 22 lutego 2016 r. na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. - o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), jeżeli matka zrezygnuje z wychowywania dziecka i odda je innej osobie w celu przysposobienia albo gdy dziecko zostanie umieszczone, na podstawie orzeczenia sądu, w pieczy zastępczej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo w zakładzie rehabilitacji leczniczej, matce nie będzie przysługiwać część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu oddania dziecka albo umieszczenia dziecka w przedmiotowych jednostkach. Tak jak dotychczas urlop macierzyński po porodzie nie będzie jednak mógł być krótszy niż 8 tygodni. Z kolei od 1 marca 2016 r. w drodze ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268 ze zm.) komentowany przepis art. 182 K.p. będzie brzmiał: "W przypadku porzucenia dziecka przez pracownicę lub umieszczenia dziecka, na podstawie orzeczenia sądu, w pieczy zastępczej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo w zakładzie rehabilitacji leczniczej, pracownicy nie przysługuje część urlopu macierzyńskiego przypadająca po dniu porzucenia dziecka albo umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni.".
W tej sytuacji kwestię rezygnacji przez matkę z wychowywania dziecka przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego (porzucenie dziecka) od 1 marca 2016 r. będą regulowały dwa przepisy - art. 180 § 13 K.p. oraz art. 182 K.p. Pierwszy dotyczy jednak "przejmowania" uprawnień urlopowych przez ojca wychowującego dziecko albo innego członka najbliższej rodziny na skutek porzucenia dziecka przez matkę. Drugi natomiast reguluje sytuację, gdy wychowywaniem dziecka zajmuje się inna osoba, tudzież wymieniona w tym przepisie jednostka o charakterze opiekuńczym, po oddaniu dziecka przez matkę.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|