Udzielanie urlopu rodzicielskiego w okresie przejściowym
Pracownik korzystający w dniu wejścia w życie ustawy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (na warunkach macierzyńskiego) lub jego części ma prawo do tego urlopu lub jego części na zasadach dotychczasowych. Urlop rodzicielski będzie natomiast mógł wykorzystać w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego) lub jego części. Pisemny wniosek o ten urlop należy złożyć nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu. Jeżeli natomiast korzysta z części urlopu rodzicielskiego, o następną jego część powinien wystąpić w terminie dotychczasowym (art. 28 i art. 29 § 2 noweli).
Udzielanie urlopów w okresie przejściowym omówił resort pracy na stronie www.rodzicielski.gov.pl, gdzie wyjaśnił m.in.:
"Jeśli w dniu wejścia w życie ustawy pracownik korzysta z:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) albo z części takich urlopów - dotyczyć go będą przepisy a więc również terminy składania wniosków obowiązujące przed 2 stycznia 2016 r.:
- wniosek o udzielenie drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo drugiej części dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z drugiej części urlopu,
(...)
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem urlopu rodzicielskiego (32 albo 34 tygodnie) a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku wniosek o urlop rodzicielski będzie można złożyć nie później niż do dnia zakończenia udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
(...)
- części urlopu rodzicielskiego - będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części takiego urlopu na »starych zasadach«, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części tego urlopu. Natomiast przy występowaniu o następne części urlopu rodzicielskiego będą obowiązywały go już »nowe zasady« i zachowanie nowego 21-dniowego terminu na złożenie wniosku. Jeśli przed wejściem nowej ustawy w życie pracownik skorzystał z 1 części urlopu rodzicielskiego i po 2 stycznia 2016 r. będzie chciał zawnioskować o kolejne, będzie miał prawo do jeszcze 3 części (w sumie 4), czyli tak jak określają to nowe przepisy (nie na »starych zasadach«, czyli do skorzystania z tego urlopu w maksymalnie 3 częściach). (...)".
Przykład |
Pracownica do 12 stycznia 2016 r. przebywa na sześciotygodniowym dodatkowym urlopie macierzyńskim na dziecko urodzone 15 lipca 2015 r. Będzie ona mogła następnie wystąpić o 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (32 tyg. - 6 tyg.), z tym że wniosek powinna złożyć nie później niż 12 stycznia 2016 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|