Zatrudnienie po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu (art. 1832 K.p.).
Podobna regulacja obejmuje osoby powracające z urlopu wychowawczego. Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 K.p.).
Urlopy związane z rodzicielstwem korzystają zatem w tym aspekcie z maksymalnego ujednolicenia standardów ochronnych, dotyczących ponadto obojga płci. Jeżeli powrót na dotychczasowe stanowisko nie jest możliwy, skierowanie na inne nie może pociągać za sobą negatywnych konsekwencji finansowych (por. L. Mitrus, Kodeks pracy 2011, Komentarz pod red. B. Wagner, ODDK Gdańsk 2011, str. 906). Ponadto Sąd Najwyższy w wyroku z 1 października 1984 r. (sygn. akt I PRN 129/84, OSNC 1985/7/93) uznał, że: "(...) możliwość zatrudnienia pracownicy po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednakże równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie wymaga wypowiedzenia jej przez zakład pracy dotychczasowych warunków pracy.".
Przykład |
Pracownicy legitymującej się wykształceniem średnim zawodowym, zatrudnionej na stanowisku fakturzystki, po powrocie z urlopu wychowawczego powierzono stanowisko referenta ds. sprzedaży. Stanowisko to jest odpowiednie do kwalifikacji pracownicy i o ile wynagrodzenie nie jest niższe od wynagrodzenia za pracę przysługującego w dniu podjęcia przez pracownicę pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem, postępowanie pracodawcy należy uznać za prawidłowe. Powyższe nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|