Tworzenie i prowadzenie ZFŚS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 11 (1261) z dnia 8.02.2016
Niedopuszczalność finansowania wynagrodzeń ze środków ZFŚS
Firma utworzyła przyzakładowe centrum sportowe. Usługi świadczone na rzecz osób uprawnionych będą uwzględniać zasady wynikające z ustawy o ZFŚS, w tym kryterium socjalne oraz wewnętrzny regulamin. Środki Funduszu będą zasilane z dopłat za świadczone usługi (siłownię, półkolonie, korty, siatkówkę). Czy koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych w tym centrum na podstawie umowy zlecenia i umowy o pracę (instruktorzy i trenerzy, pracownicy administracyjni) mogą być pokrywane ze środków ZFŚS?
NIE. Przeznaczenie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na wynagrodzenie pracowników (niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia) byłoby sprzeczne z przeznaczeniem ZFŚS. Jego celem jest m.in. finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu. Środki Funduszu powinny więc być wydatkowane w celu realizowania działalności socjalnej, do prowadzenia której powołany jest Fundusz.
Definicję działalności socjalnej zawiera art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem działalności socjalnej, w rozumieniu ustawy o ZFŚS, uważa się:
- usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej,
- opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
- udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Jak wynika z przytoczonych regulacji, działalność zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym wydatkowanie jego środków, powinna mieć charakter socjalny. Nie mieszczą się w nim wydatki przeznaczone na sfinansowanie świadczeń o charakterze typowo wynagrodzeniowym. Tak też uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 24 maja 2013 r., sygn. akt III AUa 12/13: "Świadczenia socjalne nie są elementem stosunku pracy. Ze środków Funduszu finansuje się zatem świadczenia niewynikające z warunków wynagradzania za pracę oraz niezależne od wyników i jakości wykonywanej pracy. Jedynie te działania, które podejmowane są w interesie pracowników, a nie pracodawcy mieszczą się w ustawowym pojęciu zakładowa działalność socjalna.".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|