Tworzenie i prowadzenie ZFŚS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 11 (1261) z dnia 8.02.2016
Korekta zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Z ostatnim dniem grudnia znany jest rzeczywisty stan zatrudnienia w danej firmie, a tym samym pracodawca powinien skorygować liczbę planowaną dla celów odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do liczby faktycznej. Przyjmuje się do niej pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Na podstawie tej wartości należy następnie ustalić, czy odprowadzone dotychczas kwoty były adekwatne do zatrudnienia, a jeżeli nie, odpowiednio je skorygować. Tak wynika z ustawy o ZFŚS oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Przeciętną liczbę osób zatrudnionych dla celów odpisu na Fundusz oblicza się sumując przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i dzieląc wynik przez 12.
W przeciętnym zatrudnieniu uwzględnia się wszystkich pracowników, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 K.p.). Statusu tego nie tracą osoby przebywające na urlopach bezpłatnych, a więc należy je uwzględnić w stanie zatrudnienia. Za powyższym opowiedziało się także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa nadesłanej 19 maja 2015 r. Jak wyjaśnił resort, w podstawie odpisu na Fundusz: "(...) uwzględnia się pracowników, których definiuje art. 2 Kodeksu pracy. (...) Biorąc pod uwagę treść § 1 rozporządzenia, w ocenie Departamentu, brak jest podstaw prawnych do wyłączania z przeciętnego zatrudnienia pracowników przebywających na urlopach, w tym na urlopach związanych z rodzicielstwem oraz na urlopie bezpłatnym (...)".
Przepisy rozporządzenia nie dają odpowiedzi, jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego (obrachunkowego). W tej sytuacji stosuje się jedną z metod statystycznych, o których mowa w objaśnieniach do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń (Z-03 i Z-06), dostępnych na stronie internetowej GUS (www.stat.gov.pl).
Przewidziano w nich trzy metody statystyczne, a wybór odpowiedniej w danym przypadku, powinien uwzględniać dynamikę oraz wielkość zmian w stanie zatrudnienia w ciągu roku w zakładzie. Są to:
- metoda średniej arytmetycznej - sumę stanów dziennych w miesiącu należy podzielić przez liczbę dni miesiąca,
- metoda uproszczona - sumę dwóch stanów dziennych w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca należy podzielić przez dwa lub
- metoda średniej chronologicznej - sumę połowy stanu dziennego w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca oraz stanu zatrudnienia w 15. dniu miesiąca należy podzielić przez dwa.
Przykład Pracodawca tworzący Fundusz w dniu 1 stycznia 2016 r. zatrudniał 125 osób w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 12 stycznia 2016 r. zatrudnił 5 dodatkowych osób, w tym jedną na 0,5 etatu. Z dniem 23 stycznia 2016 r. rozwiązano umowę z trzema pracownikami pełnoetatowymi. Przeciętny stan zatrudnienia w tym miesiącu wyniósł, według metody:
W wybrany sposób należy obliczyć stan zatrudnienia w każdym z pozostałych jedenastu miesięcy, a następnie w oparciu o ich sumę obliczyć przeciętny roczny stan zatrudnienia. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|