Tworzenie i prowadzenie ZFŚS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 11 (1261) z dnia 8.02.2016
Sankcje za naruszenie ustawy o ZFŚS
Pracodawca, który przekazuje z opóźnieniem środki na rachunek Funduszu lub który wydatkuje je niezgodnie z ustawą może zostać ukarany. Gwarantem prawidłowego postępowania w zakresie administrowania Funduszem są zakładowe organizacje związkowe. Są one uprawnione do wystąpienia z roszczeniem do sądu pracy o zwrot środków wydatkowanych wbrew ustawie. W tym samym trybie mogą domagać się przekazania przez pracodawcę należnych środków na Fundusz.
Sprawa o zwrot Funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy jest sprawą z zakresu prawa pracy - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 sierpnia 2005 r., sygn. akt I PK 12/05. Legitymowanym biernie w takiej sprawie jest pracodawca, który ma zdolność sądową i procesową, choćby nie posiadał osobowości prawnej. Czynnie legitymowana do wystąpienia z takim roszczeniem może być międzyzakładowa organizacja związkowa obejmująca swoim działaniem pozwanego pracodawcę. W uzasadnieniu do powołanego rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy wskazał na rolę organizacji związkowej we współzarządzaniu Funduszem. Przepisy art. 8 ustawy o ZFŚS przyznają związkom zawodowym prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot środków nie określając, które z jednostek organizacyjnych związku mogą wystąpić z powództwem. W tej kwestii należy odwołać się do przepisów ustawy o związkach zawodowych. Według art. 26 tej ustawy, do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności zajmowanie stanowiska wobec pracodawcy w sprawach dotyczących zbiorowych interesów i praw pracowników oraz zajmowanie się warunkami życia emerytów i rencistów. Zgodnie z art. 27 ustawy o związkach zawodowych, ustalanie zasad wykorzystania Funduszu, w tym podział środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową. Ponadto przyznawanie pracownikom świadczeń z Funduszu dokonywane jest w uzgodnieniu z tą organizacją.
Przestrzeganie uregulowań ustawy może być przedmiotem kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, która działa w tej sprawie samodzielnie lub na wniosek pracowników. Kto będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów ustawy nie realizuje jej przepisów lub podejmuje działania z nią niezgodne, podlega karze grzywny (art. 12a ustawy o ZFŚS).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|