Tworzenie i prowadzenie ZFŚS - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 11 (1261) z dnia 8.02.2016
Zajęcie przez komornika zapomogi z ZFŚS
Pracownik, którego wynagrodzenie jest zajęte przez komornika, ma otrzymać zapomogę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy tego rodzaju wypłata też będzie podlegała zajęciu?
Zależeć to będzie od treści tytułu wykonawczego, na podstawie którego dokonane zostało zajęcie komornicze. Zajęcia komornicze z wynagrodzeń dokonywane są w oparciu o art. 880-888 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.). Z powołanych przepisów wynika, że zajęciem tym może być objęte w szczególności: periodyczne wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za prace zlecone, nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, a także zysk związany ze stosunkiem pracy lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku z dnia 21 czerwca 2011 r., uwzględniającym opinię Ministerstwa Sprawiedliwości, wyjaśniło, że: "Świadczenia socjalne nie powinny być traktowane jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy w rozumieniu przepisów K.p.c. Nie stanowią one bowiem ekwiwalentu za wykonaną pracę, nie zależą od wyników pracy, jak np. udział w zyskach pracodawcy (...), w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości należałoby uznać, że egzekucja z wynagrodzenia za pracę prowadzona na podstawie przepisów art. 880-888 K.p.c. nie obejmuje świadczeń przyznawanych pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych".
Podobne stanowisko zajął podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w odpowiedzi z dnia 20 marca 2012 r. na interpelację poselską w sprawie interpretacji art. 12 ustawy o ZFŚS. W konkluzji można przeczytać, iż: "Należy zatem przyjąć, że wierzytelności przysługujące pracownikowi z zfśs, w tym także świadczenia rzeczowe, nie podlegają egzekucji z wynagrodzenia za pracę (art. 880 i nast. K.p.c.). Do egzekucji tych wierzytelności konieczne jest zajęcie przez komornika wierzytelności przysługującej pracownikowi wobec pracodawcy w trybie art. 895 i nast. K.p.c.".
Z powyższych wyjaśnień wynika, że jeżeli tytuł wykonawczy dotyczy tylko wynagrodzenia za pracę, to zapomoga nie powinna być objęta zajęciem. Natomiast, jeśli komornik wskazał również inne świadczenia czy wierzytelności pracownika (w tym z ZFŚS), to zajęcie obejmie także zapomogę. Oznacza to możliwość dokonywania potrąceń z zapomogi przyznanej ze środków Funduszu (traktowanej jako inna wierzytelność), nawet do pełnej wysokości.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZFSS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|