ZUS przy umowie zlecenia z osobą zatrudnioną na etacie
Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia osobę, która jest pracownikiem innego podmiotu (zlecenie nie jest wykonywane na rzecz własnego pracodawcy). W umowie zlecenia wynagrodzenie miesięczne określono w kwocie 1.300 zł. Ponieważ z umowy o pracę osoba ta uzyskuje wynagrodzenie w kwocie wyższej od minimalnego, ze zlecenia zgłosiliśmy ją tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy od 1 stycznia 2016 r. ze zlecenia nadal obowiązkowa jest za nią tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne?
TAK. Pracownik spełniający jednocześnie warunki do objęcia go obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, jest obejmowany ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy (także umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy). Może on dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów. Przy czym powyższe rozstrzygnięcie dotyczy pracownika uzyskującego przychód z umowy o pracę podlegający oskładkowaniu, w przeliczeniu na okres miesiąca, w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stanowi o tym art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepisy te od 1 stycznia 2016 r. nie uległy zmianie.
Wobec powyższego, w omawianym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 9 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na mocy którego zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych w danym miesiącu ze zlecenia jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlega tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Zleceniobiorca jest bowiem równocześnie pracownikiem uzyskującym przychód z umowy o pracę podlegający oskładkowaniu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, a tym samym, na mocy art. 9 ust. 1 i 1b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko z tytułu stosunku pracy. Natomiast z pozostałych tytułów ubezpieczenia społeczne są dla niego dobrowolne.
Zatem umowa zlecenia (zawarta z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywana na rzecz własnego pracodawcy) od 1 stycznia 2016 r. nadal stanowi dla osoby, o której mowa w pytaniu, tytuł do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowa jest dla niej tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 tej ustawy (tutaj umowy o pracę i umowy zlecenia), składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|