Między zwolnieniem a przywróceniem do pracy nie ma urlopu
W 2014 r. zwolniliśmy pracownika za wypowiedzeniem. Sąd pracy przywrócił go jednak do pracy, przyznając wynagrodzenie za 3 miesiące pozostawania bez zatrudnienia. Między rozwiązaniem stosunku pracy a przywróceniem do pracy upłynął ponad rok. Czy za ten okres pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego?
NIE. Za okres pozostawania bez pracy przypadający między dniem rozwiązania umowy o pracę, a podjęciem zatrudnienia po przywróceniu do pracy, pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.
Powyższe ustalenie nie wynika wprost z przepisów prawa pracy, nie regulują one bowiem kwestii przedstawionej w pytaniu. Prezentowany problem był jednak przedmiotem orzecznictwa sądowego. W wyroku z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt I PK 144/05, Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że: "Pracownik przywrócony do pracy orzeczeniem sądu nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania bez pracy określony w art. 51 § 1 k.p.". Jak stanowi powołany w wyroku przepis, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się natomiast za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że przepis wprowadza fikcję prawną polegającą na uznaniu, iż okres między rozwiązaniem stosunku pracy, a przywróceniem do pracy jest okresem zatrudnienia (patrz ramka).
Tylko pozostawanie w pracowniczym stosunku pracy daje prawo do urlopu wypoczynkowego. Zaliczenie okresu pozostawania bez pracy do stażu pracy nie oznacza więc, że w tym okresie pracownik nabywa wszelkie prawa pracownicze - tak jak gdyby faktycznie wtedy pracował. Taką regulację może ustalać jedynie przepis prawny poprzez wprowadzenie fikcji prawnej, co nie występuje w omawianym przypadku.
"(...) okres pozostawania bez pracy, o którym mowa w art. 51 § 1 zdanie pierwsze k.p., należy rozumieć jako okres nieświadczenia pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia niezgodnie z prawem. Przepis ten nie nakazuje uznania okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, za okres zatrudnienia, lecz jedynie wliczenia tego okresu do okresu zatrudnienia. Okres pozostawania bez pracy może zostać zaliczony do okresu zatrudnienia (stażu pracy) tylko wtedy, gdy pracownik podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Przepis ten nie wprowadza natomiast fikcji prawnej, że pracownik przywrócony do pracy w okresie pozostawania bez pracy pozostawał w stosunku pracy (...)".
Z uzasadnienia wyroku SN z dnia 14 marca 2006 r., sygn. akt I PK 144/05 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|