Zapis o przywróceniu do pracy w treści świadectwa
Pracownik został wyrokiem sądu przywrócony do pracy, jednak nie chce już pracować w dotychczasowym zakładzie i nie będzie zgłaszał gotowości do podjęcia pracy. Czy w tej sytuacji należy wydać nowe świadectwo pracy i zamieścić w nim informację o przywróceniu do pracy?
Pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w wydanym uprzednio świadectwie pracy wzmianki o wyroku przywracającym pracownika do pracy. Nowe świadectwo powinno być wystawione tylko wtedy, gdyby pracownika zwolniono w trybie art. 52 K.p., tj. dyscyplinarnie.
Do sytuacji przedstawionej w pytaniu zastosowanie znajduje art. 97 K.p. oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 282 ze zm.). Zgodnie z § 5 ust. 3 rozporządzenia, w razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o m.in. przywróceniu pracownika do pracy pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany uzupełnić treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu.
W przypadku gdy prawomocne orzeczenie sądu zostało wydane w związku z bezprawnym zwolnieniem pracownika w trybie dyscyplinarnym, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi nowe świadectwo pracy w terminie 3 dni od uprawomocnienia się wyroku (§ 5 ust. 4 rozporządzenia). Jako tryb rozwiązania umowy powinno w nim być wskazane wypowiedzenie przez pracodawcę, wraz z powołaniem się na podstawę prawną - art. 97 § 3 K.p. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 18 maja 1995 r., sygn. akt I PZP 9/95: "W razie prawomocnego orzeczenia sądu przyznającego pracownikowi odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia albo uwzględniającego powództwo o przywrócenie do pracy, jeżeli pracownik w wyniku tego orzeczenia nie podjął pracy, zakład pracy - na żądanie pracownika - jest obowiązany wydać nowe świadectwo pracy stwierdzające, że stosunek pracy został rozwiązany przez zakład pracy za wypowiedzeniem".
Nowe świadectwo należy wystawić z aktualną datą i najpóźniej w dniu jego wydania usunąć z akt osobowych świadectwo pracy wydane poprzednio. Ponadto wskazane jest, aby pracodawca uzyskał od pracownika poprzednie świadectwo, tak aby nie dopuścić do występowania w obrocie prawnym dwóch świadectw pracy (choć ryzyko, że pracownik posłuży się pierwszym świadectwem jest w tym przypadku minimalne).
Przykładowy zapis w nowym świadectwie pracy (przy bezzasadnej dyscyplinarce) (ustęp 1-2, 4-6 świadectwa pominięto) 3. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę, art. 97 § 3 K.p. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|