Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy
Zwolniliśmy pracownika z pracy bez wypowiedzenia, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie. Sąd pracy przywrócił go do pracy na poprzednich warunkach. Czy za okres pozostawania bez pracy należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za pracę?
Pracownikowi zwolnionemu bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, którego sąd przywrócił do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy - nie mniej niż za 1 miesiąc i nie więcej niż za 3 miesiące bez pracy (art. 57 § 1 K.p.). Jedynie gdy rozwiązano umowę o pracę w omawiany sposób z:
- pracownikiem w wieku przed- emerytalnym,
- pracownicą w okresie ciąży lub pracownikiem na urlopie macierzyńskim
wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.
Dotyczy to również sytuacji, gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisów szczególnych przewidzianych w odrębnych ustawach. Jeżeli więc pracownik nie jest objęty szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, przysługuje mu wynagrodzenie nie mniejsze niż za jeden miesiąc i nie większe niż za trzy miesiące. W takim przypadku nie może on oczekiwać, że zostanie mu przyznane wynagrodzenie za pełny okres pozostawania bez pracy. Przy czym wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (w ustawowych granicach) przysługuje w razie podjęcia przez pracownika zatrudnienia w wyniku przywrócenia do pracy.
Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Natomiast okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która pociąga za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|