Pierwszeństwo w zatrudnieniu po zwolnieniach grupowych
Po ogłoszeniu naboru do pracy w naszym zakładzie zgłosił się nasz były pracownik, którego w przeszłości objęły grupowe zwolnienia. Czy ma on aktualnie pierwszeństwo w przyjęciu do pracy? Mamy też przypadek zgłoszenia powrotu do pracy przez pracownika powołanego do służby przygotowawczej. Czy okres między zakończeniem tej służby a podjęciem pracy przez pracownika należy zaliczyć do jego stażu pracy?
Pracodawca jest obowiązany ponownie zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych, jeżeli w ciągu roku zgłosił on chęć powrotu do pracy, a pracodawca przyjmuje do pracy innych pracowników w tej samej grupie zawodowej. Pracodawca powinien ponownie zatrudnić pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy. Tak wynika z art. 9 ustawy o zwolnieniach grupowych. Przy spełnieniu powyższych warunków, pracownik zwolniony uprzednio na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych ma pierwszeństwo w ponownym przyjęciu do pracy.
Natomiast w drugiej sytuacji przedstawionej w pytaniu zastosowanie ma art. 122 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827 ze zm.). Przepis ten stanowi, że pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania go do służby przygotowawczej, ma obowiązek zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia. Warunkiem jest zgłoszenie przez pracownika powrotu do pracy w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby. Niezachowanie powyższego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.
Pracownikowi, który w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do służby, czas jej odbywania wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień pracowniczych (art. 120 ust. 1 powołanej ustawy). Dotyczy to jednak tylko okresu tej służby, a nie przerwy między jej zakończeniem, a powrotem do pracy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|