Przywrócenie do pracy po urlopie macierzyńskim
Pracownica po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym chce wrócić do pracy. Ze względów organizacyjnych pracodawca nie może przyjąć jej na dotychczasowe stanowisko (zostało zlikwidowane). Czy może zaproponować jej inne stanowisko, a także inne miejsce pracy? Jeżeli tak, to czy trzeba zmienić umowę o pracę w tym zakresie?
Stosownie do art. 1832 K.p., po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracodawca powinien dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku. Gdyby nie było to możliwe, może zaproponować jej stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub inne odpowiadające kwalifikacjom zawodowym pracownicy. Niezależnie od stanowiska jakie ostatecznie otrzyma pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca powinien zagwarantować jej wynagrodzenie za pracę, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu.
Co do zasady, zmiana stanowiska pracy w trakcie zatrudnienia wymaga porozumienia stron, a przy braku zgody pracownika wypowiedzenia zmieniającego. W orzecznictwie z zakresu prawa pracy przyjęto jednak, iż w sytuacji wskazanej w art. 1832 K.p. nie jest wymagane podejmowanie dodatkowych czynności formalnych przez pracodawcę. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 1 października 1984 r., sygn. akt I PRN 129/84, możliwość zatrudnienia pracownicy po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku nie wymaga wypowiedzenia jej dotychczasowych warunków pracy. Wprawdzie przywołane orzeczenie dotyczyło powrotu z urlopu wychowawczego, to jednak można je analogicznie zastosować do urlopu macierzyńskiego. Zatrudnienie pracownicy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na innym stanowisku nie wymaga więc wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy ani zawarcia porozumienia stron (aneksu do umowy).
Pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego nie można w ramach zmiany stanowiska pracy zmienić miejsca wykonywania pracy.
Trzeba zauważyć, że miejsce pracy nie zostało objęte dyspozycją art. 1832 K.p., co oznacza, że należy stosować zasady ogólne w zakresie zmiany tego miejsca. Jeżeli więc pracodawca chce zmienić stałe miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę, musi w tym zakresie zmodyfikować treść umowy. Może to uczynić za porozumieniem stron lub w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Przy czym do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym, w tym przepisy ochronne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|