Dopuszczenie do pracy nie gwarantuje ochrony
Jedna z naszych pracownic przebywająca na urlopie macierzyńskim wystąpiła z wnioskiem o zaległe urlopy i po ich wykorzystaniu zamierza wrócić do pracy. Na jej stanowisku jest już jednak zatrudniona inna osoba. Czy w związku z tym pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego (po jej powrocie)? Jeżeli tak, to czy w okresie wypowiedzenia można ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy?
Ustawodawca zagwarantował pracownikowi powracającemu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku. W przypadku gdy nie jest to możliwe, pracodawca powinien zatrudnić pracownika na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym, jednak odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym (art. 1832 K.p.). W razie braku takiego stanowiska pracodawca może rozważyć wypowiedzenie umowy.
Trzeba zauważyć, że art. 1832 K.p. nakłada na pracodawcę jedynie obowiązek dopuszczenia do pracy pracownika powracającego po m.in. urlopie macierzyńskim. Regulacja ta nie wprowadza natomiast ochrony zatrudnionego przed rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę w okresie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Po wykonaniu obowiązku przewidzianego w art. 1832 K.p., pracownikowi można wypowiedzieć umowę na zasadach ogólnych, chyba że znajduje się on w okresie ochronnym z innego tytułu. W omawianym przypadku należy też zwrócić uwagę na to, że pracownica powróci do pracy nie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale po okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego, z tytułu którego nie przysługuje żadna ochrona.
W okresie wypowiedzenia, jeżeli pracodawca nie ma realnej możliwości zapewnienia pracownikowi stanowiska pracy, może on zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy w tym miejscu zasygnalizować, że od 22 lutego 2016 r. możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie wynikała wprost z Kodeksu pracy (nowy art. 362 K.p.). Wynagrodzenie za okres zwolnienia będzie ustalane tak jak wynagrodzenie urlopowe. Natomiast do 21 lutego 2016 r. włącznie pracodawcy, którzy zamierzają w okresie wypowiedzenia zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, powinni raczej uzyskać na to jego zgodę. Choć aktualne przepisy milczą na temat wynagrodzenia za okres wspomnianego zwolnienia, już teraz można posiłkować się przyszłymi regulacjami w tym zakresie i wyliczać to wynagrodzenie na zasadach urlopowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|