Przywrócenie do pracy bez nowej umowy
Pracownik wygrał sprawę w sądzie z odwołania od wypowiedzenia i został przywrócony do pracy. Czy powinniśmy podpisać z nim nową umowę o pracę i założyć ponownie akta osobowe? Czy mamy obowiązek ponownie przeszkolić tego pracownika z zakresu bhp i skierować go na badania wstępne?
W sytuacji opisanej w pytaniu nie ma potrzeby zawierania z pracownikiem nowej umowy o pracę. Wyrok sądu przywracający pracownika do pracy reaktywuje jego stosunek pracy na warunkach, jakie obowiązywały przed wyrokiem (patrz wyrok SN z dnia 2 grudnia 1992 r., sygn. akt I PRN 55/92). Przy czym orzeczenie sądu o przywróceniu pracownika do pracy nie działa wstecz, a jedynie wywiera swe skutki na przyszłość. Oznacza to, że stosunek pracy zostaje wznowiony od momentu uprawomocnienia się orzeczenia.
Warunkiem wznowienia zatrudnienia jest zgłoszenie przez pracownika gotowości jej podjęcia w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku sądu (art. 48 § 1 K.p.). Naruszenie tego terminu uprawnia pracodawcę do odmowy dopuszczenia pracownika do pracy, chyba że zwłoka nastąpiła z przyczyn od niego niezależnych.
Pracodawca na mocy prawomocnego wyroku o przywróceniu pracownika do pracy powinien zatrudnić go na zasadach, jakie obowiązywały przed ustaniem zatrudnienia (por. wcześniej przytoczony wyrok SN). Jeżeli wykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy nie jest możliwe, pracodawca może okresowo skierować go do wykonywania innej pracy na podstawie art. 42 § 4 K.p. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że nie nastąpi obniżenie wynagrodzenia pracownika, powierzona praca będzie mieściła się w granicach jego kompetencji, a czas skierowania do innej pracy nie przekroczy łącznie 3 miesięcy w roku kalendarzowym.
Ponieważ stosunek pracy w wyniku przywrócenia do pracy zostaje odnowiony na niezmienionych warunkach, nie ma potrzeby zakładać dla pracownika nowych akt osobowych. Podobnie nie są wymagane ponowne szkolenia bhp czy przeprowadzenie badań wstępnych - przy założeniu, że pracownik powróci na swoje dotychczasowe stanowisko. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy (stanowisko) czy warunki pracy ulegną zmianie w porównaniu do tych obowiązujących przed przywróceniem do pracy, należałoby rozważyć ponowne przeprowadzenie badań wstępnych i szkolenia bhp, mimo braku przepisu, który wprost przewidywałby obowiązek badań i szkolenia bhp w takiej sytuacji. Może to być jednak konieczne z uwagi na ogólny wymóg zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w co wchodzi również konieczność przydzielenia pracownikowi takiej pracy, którą ze względu na swoje psychofizyczne warunki jest on zdolny wykonywać.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|