Odprawa do zwrotu po powrocie do pracy
Odwołałam się od wypowiedzenia umowy o pracę, którego pracodawca dokonał z powodów ekonomicznych, a w rzeczywistości (co potwierdził sąd), ponieważ chciał się mnie pozbyć z pracy. W związku z wypowiedzeniem otrzymałam odprawę. Po wygranej w sądzie i przywróceniu mnie do pracy, pracodawca domaga się zwrotu odprawy. Czy ma do tego prawo?
TAK. Po uznaniu przez sąd wypowiedzenia umowy z powodów ekonomicznych leżących po stronie pracodawcy za niezasadne, z powodu innej faktycznej przyczyny wypowiedzenia, pracownica powinna zwrócić odprawę pieniężną. Po wyroku sądu odpadła bowiem podstawa jej wypłacenia, w związku z czym otrzymane przez nią świadczenie jest nienależne. Potrącenie odprawy jest możliwe jedynie za pisemną zgodą pracownicy lub na podstawie wyroku sądu. Jak wynika z wyroku SN z dnia 7 października 2007 r., sygn. akt II PK 29/07: "Skutkiem ustalenia w toku procesu sądowego braku przyczyn niedotyczących pracownika, które uzasadniałyby wypowiedzenie umowy o pracę, musi być uznanie bezpodstawności wypłaty odprawy pieniężnej. Świadczenie to przysługuje bowiem tylko wówczas, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje właśnie z tych przyczyn. (...)".
Z kolei w wyroku z dnia 26 czerwca 2006 r., sygn. akt II PK 330/05 SN podkreślił, że pracownik wnosząc pozew o przywrócenie do pracy powinien liczyć się z tym, że powództwo może zostać uwzględnione i wtedy odpadnie podstawa zapłaty odprawy, a odprawa wypłacona stanie się świadczeniem nienależnym. Nawet fakt, iż pracownik nie jest już wzbogacony, ponieważ zużył uzyskaną odprawę na bieżące potrzeby, nie jest, zdaniem Sądu, istotny. Pracownik, który odwołał się od wypowiedzenia powinien bowiem brać pod uwagę, zużywając odprawę na bieżące potrzeby, że jego odwołanie zostanie uwzględnione, a formalna przyczyna wypowiedzenia i wypłaty odprawy odpadnie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.UmowyoPrace.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|