Właściwości wynagrodzenia za pracę
Wynagrodzenie to dająca się wyrazić w gotówce i ustalona przez umowę lub ustawodawstwo krajowe płaca, która na mocy pisemnej lub ustnej umowy najmu usług należy się od pracodawcy pracownikowi bądź za pracę wykonaną lub która ma być wykonana, bądź za usługi świadczone lub które mają być świadczone. Tak wynagrodzenie za pracę definiuje ratyfikowana przez Polskę Konwencja Konferencji Ogólnej Międzynarodowej Organizacji Pracy (nr 95) dotycząca ochrony płacy, przyjęta w Genewie dnia 1 lipca 1949 r. (Dz. U. z 1955 r. nr 38, poz. 234).
Definicja wynagrodzenia za pracę może być także wyprowadzona z art. 78 K.p. Otóż określenie wynagrodzenia za pracę wymaga ustalenia wysokości oraz zasad przyznawania stawek za pracę określonego rodzaju, ale także innych (dodatkowych) składników wynagrodzenia, w trybie przewidzianym w Kodeksie pracy.
Wyjaśnieniem pojęcia wynagrodzenia za pracę zajmował się również Sąd Najwyższy. Wynagrodzenie jest to wypłacane okresowo (co najmniej 1 raz w miesiącu) świadczenie za umówioną pracę, o charakterze przysparzająco-majątkowym, ustalone odpowiednio do rodzaju, ilości i jakości wykonywanych zadań, a także stosownie do kwalifikacji pracownika, zawierające wszystkie składniki przewidziane w przepisach Kodeksu pracy bądź przepisach odrębnych ustaw, a także przepisach wewnątrzzakładowych oraz w umowie o pracę (por. uchwała SN z 30 grudnia 1986 r., sygn. akt III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106).
Ważne: Pojęcie "wynagrodzenia za pracę" nie jest tożsame z "wynagrodzeniem zasadniczym". Obejmuje ono wszystkie składniki wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia danego pracownika. |
Uwaga! Utrzymującą się tendencję do wprowadzania przez pracodawców zakazu ujawniania zarobków przez poszczególnych pracowników należy uznać za nieuprawnioną. Zakaz ten obejmuje co najwyżej pracodawców. Wysokość wynagrodzenia pracownika jest bowiem jego dobrem osobistym chronionym przez prawo. Pracodawca nie może ujawniać informacji w tej sprawie, gdyż może to spowodować naruszenie danych osobowych pracownika, a w dalszej konsekwencji zasadne żądanie przez zainteresowanego zadośćuczynienia. Zdaniem Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (znak pisma: DPR-II-053-73143/AK/MC/09), nie jest natomiast możliwe stosowanie klauzul zakazu ujawniania wysokości osiąganego wynagrodzenia przez samego pracownika. Powyższe nie znajduje uzasadnienia w regulacjach Kodeksu pracy oraz Kodeksu cywilnego. Ograniczenie indywidualnego uprawnienia pracownika w zakresie ujawniania wysokości własnego wynagrodzenia jest więc bezpodstawne. Tym bardziej, że ograniczenie takie mogłoby utrudniać ochronę zbiorowych praw pracowniczych, np. w razie nierównego traktowania w zatrudnieniu określonych grup.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|