Premie
Do najpowszechniejszych dodatkowych składników wynagrodzenia o charakterze fakultatywnym należy zaliczyć różnego rodzaju premie. Wprowadzenie przedmiotowego składnika do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania albo do umowy o pracę wraz z określeniem warunków, które należy spełnić dla nabycia do niego prawa oraz wskazania okresów za jakie jest wypłacany, może przesądzić o jego roszczeniowym charakterze. Jednakże jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 czerwca 2000 r. (sygn. akt I PKN 705/99, OSNP 2001/24/713): "(...) Premia przewidziana w regulaminie wynagradzania, której wypłata uzależniona jest od jej uruchomienia i szczegółowego ustalenia warunków premiowania przez pracodawcę, do czasu wykonania tych czynności jest tzw. premią uznaniową (nagrodą). (...)". Stąd o charakterze wymienionego składnika przesądza treść postanowienia aktu prawnego, obowiązującego w danym zakładzie pracy bądź umowy o pracę.
Ważne: Szczegółowe warunki wypłacania premii powinny wynikać z regulaminu tudzież innych aktów normatywnych obowiązujących w zakładzie pracy albo z umowy o pracę. |
Brak przedmiotowych unormowań w zasadzie wyklucza roszczenie pracownika o jej wypłatę. Wyjątek stanowi wyczerpujące określenie zasad jej wypłacania w umowie o pracę. Dla przykładu postanowienie umowne o treści: "wynagrodzenie zasadnicze... plus premia w wysokości...% wynagrodzenia zasadniczego", nadaje wymienionemu składnikowi roszczeniowy charakter.
Postanowienia regulaminu wynagradzania lub premiowania powinny regulować kryteria przyznawania premii w jak najbardziej czytelny sposób. Przy czym regulamin może zawierać zarówno postanowienia pozytywne (przyznające), jak i negatywne (wykluczające nabycie prawa do premii). "Jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii. Fakt zaś spełnienia tych warunków jest źródłem praw pracownika do premii. W takim wypadku decyzja w sprawie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości. Natomiast gdy przyznanie premii pozostawione zostało swobodnemu uznaniu podmiotu zatrudniającego (...) świadczenie ma charakter nagrody, choćby nazwane zostało premią. (...)". Tak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do uchwały z 10 czerwca 1983 r. (sygn. akt III PZP 25/83, OSNC 1983/12/192).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.12.2024 (piątek)
15.01.2025 (środa)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|