Składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru
Wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
1) jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
2) wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
3) gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
4) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
5) ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
6) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
7) wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
8) kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
9) nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
10) odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,
11) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Należy podkreślić, że katalog wyłączeń składników wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, których pracodawca nie uwzględnia w wynagrodzeniu urlopowym, ma charakter zamknięty. Pozostałe składniki należy do podstawy przyjąć. Jednakże nie przyjmuje się do podstawy składników, których wypłacania z jakichś względów zaprzestano, tj. takich, do których pracownik nie ma już prawa. Reguła ta zapewnia zachowanie zasady wyrażonej w art. 172 K.p.
Przykład |
Pracownik był zatrudniony na stanowisku, które uprawniało go do miesięcznej premii regulaminowej. W związku z reorganizacją pracownikowi zaproponowano inne stanowisko pracy z zachowaniem dotychczasowej stawki zaszeregowania, jednakże bez prawa do premii. Pracownik przyjął propozycję i od lutego br. podjął nowe czynności. Na początku tego samego miesiąca skorzystał z kilkudniowego urlopu wypoczynkowego. W wynagrodzeniu urlopowym pracodawca nie uwzględni premii.
Z uwagi na fakt, że w przywołanym katalogu wyłączeń nie wymieniono wynagrodzenia oraz dodatków za godziny nadliczbowe, przedmiotowe świadczenia, pomimo iż mogą występować nieregularnie, należy przyjąć do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Jeżeli więc w okresie, który jest uwzględniany w podstawie, występowała praca nadliczbowa, znajdzie to odzwierciedlenie w wynagrodzeniu urlopowym. Analogicznie w przypadku wypłacenia dodatku za pracę w porze nocnej, nawet wówczas, gdy czynności te mają charakter sporadyczny. Jeżeli jednak praca w porze nocnej wynika z samego jej charakteru (np. portier), bądź systemu czasu pracy (np. praca w ruchu ciągłym), a sytuacja pracownika uległa zmianie (np. zmiana stanowiska), dodatek za godziny nocne należy pominąć.
Przykład |
Pracownica do końca ubiegłego roku była zatrudniona w ruchu ciągłym. Od 1 stycznia 2016 r. na własną prośbę została przeniesiona do pracy, która jest wykonywana w normach podstawowych tylko w porze dziennej. Pracownica w lutym 2016 r. zaplanowała kilka dni urlopu wypoczynkowego. Podstawa urlopowa nie będzie uwzględniała dodatków za pracę w nocy.
Uwaga! Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku (znak pisma: MZ-BP-P-0620-1428-2MC/06), że wynagrodzenie za dyżur medyczny należy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego.
W wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się z kolei tzw. premii uznaniowej. Zdaniem Sądu Najwyższego premia uznaniowa ma charakter nagrody i nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia (por. wyrok z 20 lipca 2000 r., sygn. akt I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|